جستجوی پزشکان

باورهای اشتباه درباره بیماری سرطان

باورهای اشتباه درباره بیماری سرطان
یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴

برخی بر این باورند  به دلیل ایجاد استرس نباید به فرد مبتلا شده گفته شود، به بیماری سرطان مبتلا شده است، در حالیکه این موضوع اشتباه است و استرس هیچ تاثیری در پیشرفت بیماری ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رادیو ایران، دکتر حمید رضا دهقان منشادی متخصص رادیوتراپی در دانشگاه علوم پزشکی تهران در برنامه خانه و خانواده کاری از گروه ایران و خانواده رادیو ایران گفت: بیماری سرطان، رشد غیر طبیعی سلول های بدن است، که غیر قابل پیشگیری و کنترل می باشد و از خون و مواد غذایی و بافت های اطراف و غدد لنوافی استفاده می کند، وارد خون می شود و گسترش می یابد. فرد در این حالت دچار لاغری، کاهش اشتها، اختلال در کارکرد عضو های کلیدی فرد مانند کبد، ریه، مغز و مناطق دیگر می شود.
وی افزود: باورهای بسیار اشتباهی در رابطه با بیماری سرطان وجود دارد، به طور مثال حتی نام این بیماری، در جامعه کلمه ترسناکی تلقی می شود، و این اولین باور غلط به شمار می رود.  از سویی در جامعه برخی افراد بر این باورند که این بیماری منجر به اختلال در زندگی، وضعیت خانواده و دوستان و آشنایان می شود. و این مسئله باعث می شود تا فرد این بیماری را در خود نادیده بگیرد و بسیاری از این موارد که باعث می شود باورهای غلطی در رابطه با این بیماری در جامعه پرورش یابد.
دهقان منشادی اضافه کرد: برخی بر این باورند  به دلیل ایجاد استرس نباید به فرد مبتلا شده گفته شود، به بیماری سرطان مبتلا شده است، در حالیکه این موضوع اشتباه است و استرس هیچ تاثیری در پیشرفت بیماری ندارد، بلکه تنها باعث ایجاد عدم آگاهی افراد برای مقابله با این بیماری می شود