جستجوی پزشکان

تشخیص سرطان ریه

تشخیص سرطان ریه
یکشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۴

تشخیص سرطان ریه

درمطالب گذشته علائم هشدار دهنده سرطان ریه را بیان کردیم و اکنون راههای تشخیصی را به اختصار توضیح خواهیم داد.

اگر شما علامتی مشاهده می کنید که احتمال می دهد از جمله نشانه های سرطان ریه باشند، این پزشک است که باید تشخیص دهد که منشاء این علائم از سرطان است یا  مشکلات دیگری باعث پدید آمدن آنها شده است. پزشک پس از بررسی سابقه پزشکی شما و خانواده احتمالا از شما آزمایش خون می خواهد و یک یا چند مورد از این آزمایش های زیر را انجام می دهد:

-معاینات فیزیکی: پزشک هنگام معاینه به صدای نفس های شما گوش می دهد و ریه های شما را از نظر وجود مایعات معاینه می کند. ممکن است پزشک با لمس کردن، وجود غده های لنفاوی متورم و تورم کبد را تشخیص دهد.

-عکس اشعه ایکس قفسه سینه: تصویر شعه ایکس ازقفسه سینه گاهی نشان دهنده تومور یا مایعات غیر عادی است.

-سی.تی.اسکن: پزشکان معمولا از سی.تی.اسکن برای عکس برداری  از بافت درون قفسه سینه استفاده می کنند. در هنگام سی.تی.اسکن دستگاه اشعه ایکس که به کامپیوتر متصل  شده است چندین تصویر تهیه می کند. در سی.تی.اسکن مارپیچی دستگاه در حالتی که شما روی تخت خوابیده اید دور بدن شما می چرخد و عکسبرداری می کند که احتمال دارد تصاویر نشان دهنده تومور، مایعات غیرعادی یا غدد لنفاوی متورم باشد.

تشخیص سرطان ریه

پیدا کردن سلولهای سرطانی ریه:

تنها روش مطمئن برای تشخیص قاطع و دقیق سرطان ریه این است که آسیب شناس نمونه ای از سلولها یا بافت های مشکوک را در آزمایشگاه با استفاده از میکروسکوپ و آزمایش های دیگر بررسی می کند. برای جمع آوری نمونه ها روشهای متعددی وجود دارد:

۱-بررسی خلط: خلط مایع غلیظی است که هنگام سرفه کردن از ناحیه ریه ها خارج می شود. نمونه ای از این خلط را از لحاظ وجود یاخته های سرطانی در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می دهند.

انواع توراسنتز: پزشک برای خارج کردن مایعات از قفسه سینه از سوزنهای بلندی استفاده می کند. این مایعات ازلحاظ وجود سلولهای سرطانی مورد بررسی قرار می گیرند.

برونکوسکوپی: پزشک لوله باریک و سبکی را از طریق دهان و بینی وارد ریه می کند و با استفاده از آن، مسیر هوایی منتهی به ریه ها را بررسی می کند. پزشک با استفاده از سوزن، بررسی خاص و سایل دیگر از سلولها نمونه برداری می کند.

آسپیرسیون ریه: پزشک برای خارج کردن بافت یا مایع از ریه یا غده لنفاوی از سوزن بسیار نازکی استفاده می کند.

توراکوسکوپی (thoracoscopy): جراح چندین شکاف کوچک در ناحیه قفسه سینه یا پشت فرد ایجاد می کند و با استفاده از لوله ای نازک و سبک ریه ها و بافت ها مجاور را معاینه می کند و در صورت مشاهده موارد مشکوک از سلول ها نمونه برداری می کند.

توراکوتومی: پزشک قفسه سینه را با شکافی بزرگ باز می کند و ممکن است غدد لنفاوی و سایر بافتها را خارج کند.

مدیاستینوسکوپی: پزشک شکافی بزرگ در بالای استخوان پستان ایجاد می کند و از لوله ای نازک و باریک برای مشاهده درون قفسه سینه استفاده می کند و در صورت لزوم از بافتها و غدد نمونه برداری می کند.

قبل از نمونه برداری می توان از پزشک سوالات زیر را پرسید:

– شما چه  روشی را پیشنهاد می کنید؟

– بافت چگونه خارج خواهد شد؟

– آیا نیازی به بستری شدن در بیمارستان هست؟

– پیش از عمل چه کار خاصی نیاز است تا انجام دهم؟

-احتمال عفونت و خونریزی هست یا خیر؟

– در صورتی که مشخص شود به سرطان دچار هستم چه اعمالی باید انجام دهم؟

باتشکر مدیریت وب سایت کلینیک تشخیص و درمان سرطان باران

 

ارسال شده در مقالات توسط baran | Tags: