جستجوی پزشکان

تشخیص و تست های تکمیلی سرطان معده

تشخیص و تست های تکمیلی سرطان معده
سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴

تشخیص و تست های تکمیلی سرطان معده

تست های تشخیصی متعددی برای تشخیص سرطان معده وجود دارند که در زیربه برخی از آنها اشاره شده است:

گاستروسکوپی ( آندوسکوپی معده):

آندوسکوپی معده اصطلاحا گاستروسکوپی نامیده می شود. این روش تشخیصی شایع ترین روش تشخیص سرطان معده است. در این روش یک لوله باریک و قابل ارتجاع که حاوی یک دوربین در راس خود است از طریق دهان وارد حلق، مری و سپس معده می شود.

پزشک با استفاده از این روش می تواند کل مسیر مری و کل قسمت داخلی معده را ملاحظه کند و از بافت های غیر عادی ومشکوک نمونه بافتی ( بیوپسی) بردارد. سپس این نمونه ها به آزمایشگاه فرستاده می شود تا توسط یک متخصص پاتولوژی زیر میکروسکوپ دیده شود. تشخیص قطعی طبیعی یا غیر طبیعی بودن نمونه های بافتی به عهده متخصص پاتولوژی است.

سونوگرافی آندوسکوپیک: در این روش یک لوله که در راس آن یک وسیله (Probe) مخصوص برای ایجاد امواج ماوراء صوت تعبیه شده است از طریق دهان و حلق به داخل مری و معده فرستاده می شود.

تصاویر ارسالی از Probe، روی صفحه نمایش قابل مشاهده هستند. این روش تشخیصی، درواقع همان سونوگرافی معمولی است با این تفاوت که به دلیل ارسال تصاویر از داخل بدن، دقت تشخیص بالاتری نسبت به سونوگرافی از  سطح پوست دارد.

تست های تکمیلی:

بسته به شرایط، برخی بیماران نیاز به تستهای تشخیصی بیشتری دارند که به برخی ازآنها اشاره می شود.

لاپاراسکوپی: در این روش تحت بیهوشی کامل با ایجاد چند شکاف کوچک در سطح شکم، یک لوله مخصوص به نام لاپاراسکوپ به داخل شکم فرستاده می شود. سپس مقداری گاز به داخل شکم پمپ می شود. بعد از این مرحله بیمار می تواند با مشاهده داخل شکم، قسمت های مختلف را بررسی کند و در صورت لزوم از بافت های مشکوک نمونه بافتی بردارد.

CT اسکن: در این روش، از اشعه X جهت عکس برداری از اعضاء داخلی بدن استفاده می شود. این روش بدون درد، پزشک را قادر می سازد تا متوجه شود که آیا بیماری به سایر نقاط از جمله غدد لنفاوی و یا کبد سرایت کرده یا خیر.

تشخیص و تست های تکمیلی سرطان معده

سونوگرافی: سونوگرافی یک روش بی خطر و بدون درد برای بررسی اعضای داخلی بدن است. یک ژل مخصوص روی پوست شکم مالیده می شود، سپس با یک وسیله مخصوص که روی پوست شکم قرار می گیرد امواج ماورا صوت به داخل بدن هدایت می شود. سپس تصاویر دریافتی روی صفحه نمایش قابل مشاهده هستند.

مرحله بندی(Staging)  و درجه بندی (Grading) :

مرحله و درجه سرطان از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده نوع درمان و پیش آگهی هستند.

مرحله سرطان، مشخص می کند که سرطان تا چه حد در بدن منتشر شده است. درجه تومور، میزان مهاجم بودن و سرعت رشد آن را مشخص می کند.

سرطان های با درجه پایین (Low grade) معمولا به آهستگی رشد می کنند درحالی که سرطان های با درجه بالا (High grade) معمولا رشد سریعی دارند و بیماری در مرحله بالاتری تشخیص داده می شود.

برای مرحله بندی و درجه بندی  از مجموع اطلاعات به دست آمده از معاینه بالینی، پاتولوژی، تست های تشخیصی مانند سی تی اسکن و لاپاراسکوپی استفاده می شود.

پیش آگهی (Prognosis) :

پیش آگهی به معنای نتیجه نهایی یک سرطان است. به این معنی که پیش آگهی خوب نشانه احتمال زیاد درمان قطعی سرطان است ولی پیش آگهی بد معمولا به این معناست که سرطان قابلیت درمان شدن ندارد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت کلینیک تشخیص و درمان سرطان باران