جستجوی پزشکان

تشخیص و درمان سرطان غدد بزاقی

تشخیص و درمان سرطان غدد بزاقی
شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۴

تشخیص و درمان سرطان غدد بزاقی

همانطور که قبلا گفته شد،  بیشتر سرطانهای غدد غدد بزاقی چیزی در حدود ۸۵% مربوط به غدد ناحیه بناگوشی (پاراتیروئید) می باشد. خوشبختانه اکثر این سرطانها خوش خیم می باشند و به شکل کیست های کوچکی هستندکه قابل درمانند.و تنها حدود ۲۰% آنها بدخیم اند .

تشخیص:

اگر هریک از علائم گفته شده را در خود مشاهدده کردید حتما به پزشک مراجعه کنید تا دکتر با روشهای تشخیصی به بررسی بیماری بپردازد:

-معاینه بالینی بیمار: در مرحله اول پزشک به طور دقیق ناحیه  فک، گردن، گلو و حفراه دهانی را مورد بررسی قرار می دهد تا عوامل مشکوک را بررسی کند.

-بیوپسی از بافت مشکوک:

در صورت مشاهده بافت یا توده مشکوک پزشک با سوزن و ابزار نمونه برداری از سلولهای آن ناحیه و مایعات و مخاط جمع آوری کرده و جهت بررسی به آزمایشگاه آن را فرستاده تا از نظر میکروسکوپی مورد بررسی قرار گیرد.

تشخیص و درمان سرطان غدد بزاقی

-درخواست عکس برداری: بعد از معاینه و نمونه برداری با درخواست تصویر برداری منند MRI و CT اسکن به تشخیص و بررسی محل واجد تومور می پردازد.

درمان:

جراحی: در این روش غدد بزاقی واجد تومور با جراحی برداشته می شوند. که در جراحی، یا بخشی از غدد برداشته می شود (در مواردی که اندازه تومور کوچک باشد یا دسترسی به آن آسان باشد) که بقیه بافت سالم می ماند، یا کل غدد حذف می شود(هنگامی غده بزرگ باشد)، یاعلاوه بر غدد گره های لنفاوی آن ناحیه نیز برداشته می شود( در مواردی که سرطان متاستاز یافته باشد)

پرتو درمانی: در این روش برای از بین بردن سلولهای سرطانی از پرتوهای پرقدرت x استفاده می شود و به ناحیه واجد تومور تابانده می شود.

شیمی درمانی: یکی از روشهای رایج در درمان سرطان و برای کشتن سلولهای سرطانی می باشد که در افرادی سرطانشان پیشرفته شده و به سایر نواحی متاستاز یافته استفاده می شود.

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت کلینیک تشخیص سرطان

ارسال شده در تشخیص سرطان توسط baran