جستجوی پزشکان

تمرین تقویت عضلات تنفسی

تمرین تقویت عضلات تنفسی
دوشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۴

تمرین تقویت عضلات تنفسی (توانبخشی بعد از سرطان معده)

۱- روی تخت یا سطحی صاف به پشت با زانوهای باز دراز بکشید. بهتر است برای این کار بالشتی زیر زانو قرار دهید. سپس یک دست خود را روی ناحیه فوقانی قفسه سینه و دست دیگر را زیر ناحیه دنده ای قرار دهید تا حرکت قفسه سینه خود را هنگام تنفس احساس کنید.

۲- به آرامی با بینی خود نفس بکشید با گونه ای که شکم شما برخلاف جهت دستتان به سمت بالا بیاید دست بالایی شما ثابت باشد و حرکت نکند.

۳- سپس هنگام بازدم عضلات شکم خود را سفت کنید و هوا را با لبهای جمع شده، از قفسه سینه خارج کنید. توجه داشته باشید که هنگام بازدم نیز باید دست بالایی شما ثابت و بدون حرکت به سمت بالا یا پایین باشد.

پس از چندین بار انجام این کار برای تقویت بیشتر همین تمرینات را در حالت نشسته انجام دهید.

خستگی، ضعف و بی حالی

از دیگر عوارض بعد از جراحی در بیماران دچار سرطان معده، وجود ضعف، خستگی و بی حالی است. وجود این عوارض معمولا عامل مهمی در بی حرکت ماندن بیمار است که خود این بی حرکتی باعث به وجود آمدن عوارض دیگری می شود.

فیزیوتراپیست در این موارد با تجویز و ارائه حرکات ورزشی لازم، به بیمار در موارد زیر یاری می رساند:

– کاهش خستگی و بی حالی

– تقویت سیستم ایمنی

– کاهش عوارض بی تحرکی منند آتروفی و کوتاهی های عضلانی

– تشویق درجهت تحرک و انجام کارهای شخصی

از ورزش های مهم و مفید در مراحل اولیه بعد از خروج از اتاق عمل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-Ankle pump  : این ورزش به این صورت است که بیمار در حالت خوابیده، مچ پای خود را به سمت بالا و پایین حرکت می دهد.

مزایای این تمرین شامل برگشت خون به سمت قلب، جلوگیری از ایجاد ترومبوز و آموبلی به دلیل بی حرکتی، خون رسانی بهتر به اندامها و بهبود فعالیت های قلبی عروقی است.

– از دیگر ورزش های توصیه شده در این مراحل، انجام حرکات فعال کمکی اندامها در جهت کمک به بیمار برای جلوگیری از بی حرکتی و مشکلاتی است که بعدها به دنبال این بی حرکتی ایجاد می شود. همچنین این تمرینات در جهت کاهش خستگی و بی حالی بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

– در مراحل بعدی و پس از خروج بیمار از بخش مراقبت های ویژه، انجام ورزش های مقاومتی توصیه می شود که با توجه به شرایط بیمار توسط فیزیوتراپیست به فرد آموزش داده می شود.

لنفاتیک تراپی:

در جراحی های انجام شده در فرد مبتلا به سرطان معده اغلب بسیاری از غدد لنفاوی این افراد طی جراحی برداشته می شود. به دنبال این نوع جراحی ها بیماران دچار ادم لنفاوی یا همان تجمع لنف می شوند.

نقش مهم فیزیوتراپیست ها در این زمینه، کمک به درناژ و تخلیه لنف و کاهش تجمع مایع لنفی یا همان ورم در بدن است.

در آخر می توان به نقش مهم فیزیوتراپیست در آموزش ورزش ها و حرکات اصلاحی در جهت توزیع مساوی وزن، جلوگیری از ایجاد  کیفوز (قوز پشت) و اسکولیوز (انحراف طرفی ستون فقرات)، جلوگیری ازایجاد مشکلات ناحیه شکمی و آماده کردن بیمار برای بازگشت به فعالیت های روزانه اشاره کرد.

باتشکر مدیریت وب سایت کلینیک تشخیص و درمان سرطان باران

ارسال شده در مقالات توسط baran | Tags: