جستجوی پزشکان

خالهای خطرناک کدامند

خالهای خطرناک کدامند
چهارشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۴

خالهای خطرناک کدامند؟

به تومورهای خوش خیم پوستی که معمولا قهوه ای رنگ هستند خال می گویند. خالها بسیار شایع اند و معمولا در همه افراد و در همه سنین دیده می شوند و ممکن است با  افزیش سن تعداد آنها زیاد شود. برخی خالها منشا ژنتیکی دارند و مادرزادی هستند و برخی دیگر درطول عمر به وجود می آیند که به آنها خالهای اکتسابی می گویند.

رنگ خالها به طور عمده تیره تر از رنگ پوست است و می توانند تیره تر و یا روشن تر باشند.

خال در حالت عادی مسطح، پهن و نرم است و مشکلی برای فرد ایجاد نمی کند. بعضا خالها رشد می کنندو یا روی آنها مو رشد می کند. و یا دچار تغییراتی می شود که این تغییرات د مواردی می تواند خطرناک باشد و یا خبر از سرطان در فرد دهد. همچنین برخی خالها بیشتر احتمال داردکه سرطانی شوند. از این خالها می توان به خالهای مادر زادی و خالهای دیس پلاستیک و خالهای آبی اشاره کرد:

– خالهای مادر زادی: تحقیقات نشان داده که خالهای مادر زادی و بزرگ که قطری بیش از ۲۰ سانتیمتر دارند بیشتر در معرض سرطانی شدن قرار دارند

خالهای خطرناک

خالهای دیس پلاستیک: به خالهای بزرگ و نامنظم از که رنگ یکنواختی ندارند و معمولا مادر زادی هستند خال دیس پلاستیک می گویند و طی مشاهدات این نوع خالها بیش از  سایر خالها سرطانی می شوند.

– خالهای آبی: به خالهایی که برجسته و کمی آبی با سطح صاف هستند و قطر خیلی کمی دارند خال آبی می گویند. اگرچه این نوع خال بسیار نادر هستند اما احتمال سرطانی شدن آنها بسیار بالاست.

علائم هشدار دهنده در مورد خال ها :

اگر در خال هاي صورت و يا بدن به يکي از علائم زير برخورد کرديد به متخصص مراجعه کنيد .

۱- عدم تقارن : خالهاي غيرسرطاني معمولاً شکل مدور ، گرد و يا بيضي شکل دارند ، اما ، نامتقارن بودن در خال هاي سرطاني شايع تر است .

۲- نامنظم بودن لبه خال:  مضرس و دندانه دار بودن لبه ي خال نيز يکي ديگر از علائم مطرح کننده ي سرطان است .

۳- غيريکنواخت بودن رنگ خال : وجود سايه روشن هاي رنگ در يک خال به شکلي که مثلاً قسمتي از خال قهوه اي تيره ، سياه و قسمت هاي ديگر قهوه اي روشن ، قرمز ، يا رنگ هاي ديگر باشد نير ، نيازمند توجه است .

۴- اندازه خال : خال هاي سرطاني معمولاً بزرگ تر از خال هاي معمولي هستند . ابعاد بالاتر از ۶ ميلي متر يکي ديگر از علائم مطرح کننده ي سرطاني بودن خال است .

۵- پيدايش تغييرات : تغييرات کاملاً مشخص و سريع در اندازه ، شکل و رنگ خال ها و پيدايش علايمي مانند خارش ، سوزش ، برجسته شدن ( سريع ) سفت شدن يا نرم شدن خال ، رنگ آبي مايل به سياه ، تورم ، دلمه ، ترشح ، خون ريزي و زخم مطرح کننده سرطان پوست از نوع ملانوم است . که بايد هر چه سريع تر درمان شود .

 

ارسال شده در مقالات توسط baran