جستجوی پزشکان

درمان سرطان خون

درمان سرطان خون
پنج شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۴

درمان سرطان خون

این نوع سرطان که به لوسمی یا لوکمیا معروف است یک بیماری بسیار خطرناک و پیشرونده می باشد که در اعضای خون ساز بدن وجود دارد . سرطان خون یکی از چهار نوع سرطان شایع در کودکان می باشد. واژه لوسمی به معنی خون سفید می باشد .

سرطان خون یا لوسمی بیماری پیشرونده و بدخیم اعضای خون ساز بدن است. این بیماری در اثر تکثیر و تکامل ناقص گویچه‌های سفید خون و پیش سازهای آن در خون و مغز استخوان ایجاد می‌شود. واژه لوسمی به معنی خون سفید است. لوسمی یکی از چهار سرطان شایع در میان کودکان است.

در لوسمی استخوان تعدادبسیاری سلول خونی بصورت غیر عادی تولید می کند، این سلول ها به درستی عمل نمی کنند و با سلول های دیگر بدن متفاوت می باشد و وظیفه آن ها این می باشد که تولید سلول های سفید خون را کاملا متوقف کرده و سیستم بدنی را ضعیف کرده وتوانایی فرد در مقابله با بیماری ها را از بین می برد.

درمان سرطان خون یا لوسمی بستگی به نوع لوسمی ، سن بیمار ، واکنش بیمار به نوع درمان و سلامت عمومی فرد دارد.با به کار گیری داروهای ضد سرطان موثر طول عمر بیمار مبتلا به سرطان خون افزایش می یابد و گاهی منجر به سلامت کامل فرد می شود . این نوع داروهای بسیار قوی باعث می شود که نشانه های بیماری فروکش کند .

درمان سرطان خون

این بیماری به روش های زیر درمان میشود :

  • شیمی درمانی

یکی از شیوه های درمان سرطان شیمی درمانی می باشد که وظیفه آن متوقف کردن رشد سلول های سرطانی می باشد . با انجام این درمان دارو وارد خون شده و به تمامی سلول های سرطانی بدن می رسد. شیمی درمانی نوعی درمان می باشد که در آن از یک دارو استفاده می شود و نوع آن به مراحل درمانی سرطان بستگی دارد.

 

  • پرتودرمانی

در این نوع درمان با اشعه های ایکس همراه با انرژی بسیار بالا ویا تششعات از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کند و یا به طور کامل نابود می کند . پرتو درمانی به دو صورت انجام می شود :

  1. داخلی

در این روش با استفاده از مواد رادیواکتیو، در ناحیه مورد نظر که آلوده به سرطان می باشد تعبیه می شود

  1. خارجی

در این روش با تاباندن اشعه به محدوده ای که دچار سرطان شده است باعث از بین بردن سلول های سرطانی می شود

  • پیوند مغز واستخوان: در این روش با جایگزینی مغز استخوان سالم با مغز استخوان فرد بیمار مقدار بالای داروهای شیمی درمانی و یا پرتودمانی دریافت می کند .

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت کلینیک باران

ارسال شده در درمان سرطان, سرطان خون توسط baran | Tags: