جستجوی پزشکان

درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه
پنج شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴

درمان سرطان ریه

جراحی:

در جراحی سرطان ریه، بافت حاوی تومور را بر می دارند. علاوه بر این، جراح غدد لنفاوی مجاور را هم بر می دارد و یا کل ریه یا تنها بخشی از آن را جراحی می کند.

– بخش کوچکی از ریه : جراح تومور و بخش کوچکی از ریه را جراحی می کند.

– یک لوب از ریه ( لوبکتومی یا اسلیو لوبکتومی): جراح یک لوب از ریه را بر می دارد. این روش یکی از رایج ترین جراحی ها برای سرطان ریه است.

– کل ریه (پنومونکتومی): جراح کل ریه بر می دارد. پس از جراحی ریه، هوا و مایعات در قفسه سینه جمع می شوند. با استفاده از لوله در قفسه سینه می توان مایعات را تخلیه کرد. همچنین پرستار یا درمانگر متخصص تنفس درمانی نحوه انجام تمرینات تنفسی و سرفه کردن را به فرد آموزش می دهد، که فرد باید در روز چند بار این تمرینات را انجام دهد.

زمان بهبودی در افراد متفاوت می باشد که می تواند منجر شود فرد تاچندهفته دربیمارستان بستری بماند تا بتواند دوباره به زندگی عادی خود برگردد.

همچنین مصرف داروها می تواند به کاهش درد در فرد کمک کند. فرد باید قبل از انجام عمل جراحی با پزشک و پرستار خود صحبت کند و در مورد درد و تسکین آن پس از جراحی با آنها صحبت کند.

پرتو درمانی:

در پرتو درمانی ( رادیو تراپی) با استفاده از اشعه پر انرژی برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می شود. دراین روش به سلولهای سرطانی اشعه تابانده می شود.+

درمان سرطان ریه

این روش که یکی از رایج ترین انواع روشهای درمانی سرطان می باشد با استفاده از دستگاه بزرگی  که درخارج ازبدن فرد قرار می گیرد اشعه به ناحیه مورد نظر تابیده می شود. پرتو درمانی به طور متوسط ۵ روز در هفته و طی چند هفته صورت می گیرد.

نوعی دیگر از پرتو درمانی وجود دارد که در آن تشعشعات داخلی می باشد و به آن براکی تراپی می گویند. از این روش بسیار کم به منظور درمان استفاده می شود و منبع اشعه از طریق سیمها و تجهیزاتی که در داخل بدن قرارداده شده اند، اشعه را به سلول سرطانی می تابانند.

پرتو درمانی می تواند عوارضی داشته باشد که بسته به میزان اشعه تابیده شده نیز میزان عوارض متفاوت است. در پرتو درمانی خارجی معمولا به مری آسیب می رسد و فرد مشکلاتی در بلع پیدامی کند. همچنین فرد به شدت احساس خستگی می کند. ازعوارض دیگر می توان به قرمزی و خشکی در ناحیه پوست اشاره کرد.

البته در پرتو درمانی ممکن است فرد در هنگام سرفه خون بالا بیارد.

شیمی درمانی:

در شیمی درمانی از داروهای ضد سرطان برای نابودی سلولهای سرطانی استفاده می کنند.  این داروهای شیمی درمانی وارد خون می شوند و برسلولهای سرطانی درسراسر بدن تاثیر می گذارند. این داروها معمولا بیشتراز یک نوع می باشند. این داروها معمولا از طریق تزریق به رگ وارد جریان خون می شوند و به طور کمترداروها از طریق خوراکی مصرف می شوند.

شیمی درمانی به صورت دوره ای انجام می شود. پس از هر دوره شیمی درمانی بری فرد یک دوره استراحت در نظر گرفته می شود. عوارض این روش درمانی نیز بسته به میزان و نوع داروها در افراد متفاوت می باشد. از مشکلات این داروها نیز این می باشد که این داروها به سلولهای غیر سرطانی نیزآسیب وارد می کنند.

– سلولهای خونی :

هنگامی که شیمی درمانی میزان سلولهای سالم خون را کاهش می دهد، احتمال اینکه فرد دچار خونریزی و کوفتگی شود یا احساس خستگی و ضعف کند، افزایش می یابد و بیشتر درمعرض خطر ابتلا به عفونت ها قرارمی گیرد. گروه مراقبت پزشکی برای بررسی کاهش میزان سلولهای خون از آزمایش خون کمک می گیرد و در صورت پایین بودن سطح سلولها، داروهایی وجود دارد که می توانند از آنها برای افزایش تولید سلول خونی جدید استفاده کنند.

– سلولهای ریشه مو: شیمی درمانی باعث ریزش مو می شود. پس از پایان دوره درمان، موهای فرد مجددا رشد خواهد کرد ولی معمولا موی جدید از لحاظ رنگ و بافت، متفاوت با قبل است.

– سلولهای پوشاننده دستگاه گوارش: شیمی درمانی معمولا موجب از دست دادن اشتها، حالت تهوع واستفراغ، اسهال یا زخم شدن لبها و دهان می شود. در مورد درمان این عوارض فرد باید با پزشک صحبت کند.

بعضی از داروهایی که علیه سرطان ریه به کار می روند موجب از دست دادن قدرت شنوایی، درد مفاصل و احساس کرختی و سوزن سوزن شدن دست ها و پاها می شوند. معمولا این عوارض جانبی پس از پایان درمان بهبود می یابد.

 

باتشکر مدیریت وب سایت کلینیک تشخیص ودرمان سرطان باران

 

ارسال شده در درمان سرطان توسط baran