جستجوی پزشکان

درمان سرطان پروستات

درمان سرطان پروستات
چهارشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۴

درمان سرطان پروستات

درمان سرطان پروستات به چه صورت انجام می شود

عوامل مختلفی در درمان سرطان پروستات موثر هستند، رشد سلولهای سرطان, مقدار پیشرفتگی بیماری و  سلامت کلی بیمار میتواند در نتیجه ی درمان تاثیر گذار باشد. در موارد کلی می توان چند نوع درمان برای از بین بردن سلول های سرطانی در نظر گرفت.

 1. درمان به صورت فوری انجام بگیرد
  ممکن است بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود و بیمار نیازی به معالجه های سنگین نداشته باشد و تنها با رعایت نکاتی که پزشک متذکر می شود این بیماری را از بین ببرد.
 2. از روش های پرتو در مانی استفاده شود
  در پرتو درمانی سلولهای سرطانی با استفاده از انرژی قوی, از بین می روند. پرتو درمانی ممکن است از داخل و یا خارج بدن صورت بگیرد . تشخیص نوع پرتو درمانی با پزشک معالج است .
 3. برای درمان از هورمون درمانی استفاده شود .
 4. در این روش از تولید  هورمون مردانه تستسترون جلوگیری می شود و رشد آن را متوقف می نمایند. سلول های سرطانی پروستات بر تستسترون تکیه و این هورمون به رشد آنها کمک می نماید. زمانی که رشد وتولید این هورمون متوقف شود سلول های سرطانی می میرند و رشد سرطان از بین خواهد رفت.
 5. برداشتن پروستات برای رفع  سلول های سرطانی
  جراحی در سرطان پروستات شامل برداشتن غده پروستات (پروستاتکتومی رادیکال) و یا برخی از بافت اطراف آن و چند گره  لنفاوی است. روش های پروستاتکتومی رادیکال میتواند به صورتیک برش در شکم صورت بگیرد.

در جراحی retropubic، غده پروستات از طریق یک برش  در قسمت پایین شکم قابل دسترس است.همچنین این روش سلول های عصبی دچار آسیب های کمتری خواهند شد.

گاهی جراحی با برش بین مقعد و کیسه بیضه انجام میشود . این جراحی تحت عنوان جراحی پرینه شامل یک برش بین مقعد و کیسه بیضه به منظور دسترسی به پروستات می باشد. روش عمل جراحی پرینه سریعتر بهبود می یابد,اما این روش باعث از بین رفتن غدد لنفاوی مجاور و اجتناب از آسیب عصبی مشکل تر است.

پروستاتکتومی لاپاراسکوپیک نیز از روش های درمان سرطان پروستات است . در طول پروستاتکتومی رادیکال لاپاروسکوپی، برشهای کوچکی در قسمت شکم ایجاد و جراحی صورت می گیرد. در زمان جراحی پزشک از  یک لوله بلند و باریک و طولانی، با یک دوربین کوچک در انتهای آن(لاپاراسکوپ) استفاده میکند. لاپاروسکوپ تصاویر را به یک مانیتور در اتاق عمل می فرستد واز این طریق جراح میتواند عمل را کنترل نماید.  بهبودی در این نوع جراحی سریعتر ونسبت به روش های دیگر جدید تر می باشد.

درمان سرطان پروستات

 1. انجماد بافت پروستات
  کرایو سرجری یا cryoablation شامل بافت انجماد, به از بین بردن سلول های سرطانی کمک می کند. با استفاده از یک سوزن که وارد پروستات می شود یک نوع گاز سرد به آن تزریق می شود که باعث انجماد سلول های پروستات شده . روش انجماد پروستات بسیار موثر و موفق عمل نموده و در مواقع بسیاری جایگزین روش های شیمی درمانی و غیره می شوند.
 2. گرم کردن بافت پروستات با استفاده از سونوگرافی
  در این روش از امواج صوتی قدرتمند برای حرارت دادن به  بافت پروستات استفاده می شود، در این روش امواج صوتی باعث مردن سلول های سرطانی می گردد
 3. شیمی درمانی
  شیمی درمانی داروهایی را به بیمار معرفی می کند که باعث کشته شدن سلول های سرطانی در پروستات می شود. ممکن است داروها به صورت قرص یا آمپول وارد بدن شوند.

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت کلینیک باران