جستجوی پزشکان

درمان سرطان پروستات

درمان سرطان پروستات
دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴

درمان سرطان پروستات

عوامل بسیاری در نحوه درمان بیمار مبتلا به سرطان پروستات وجود دارد مانند: سن بیمار، نتیجه بیوپسی و نتیجه آزمایش های انجام شده و همچنین وضعیت سلامت بیمار از نظر روحی و جسمی

سه روش برای درمان سرطان وجود دارد که در ادامه خواهیم گفت.

درمان سرطان پروستات

  • پرتودرمانی

در صورت مشاهده سرطان پروستات و تشخیص پزشک متخصص روش پرتودرمانی آغاز می شود. این روش در میان پزشکان و همچنین بیماران از روش های پرطرفدار می باشد نحوه عملکرد این روش بدین صورت می باشد که از یک اشعه با انرژی زیاد برای از بین بردن و یا کوچک تر کردن سلول های سرطانی استفاده می کنند اکثر کارشناسان بر این باورند که روش پرتو درمانی برای بیشتر مردان مبتلا به سرطان پروستات موثر ومفید است

پرتو درمانی به دو شیوه انجام می شود :

  1. پرتو از منبع خارجی

مانند اشعه ایکس است با این تفاوت که مدت زمان تابش این اشعه زیاد می باشد

  1. پرتو از منبع داخلی (پرتو با کاشت ماده ی رادیو اکتیو در بدن فرد مبتلا به سرطان پروستات تابیده می شود )

در این روش در غده پروستات مقادیر ناچیزی از ماده رادیواکتیو قرار خواهد گرفت و بعد اشعه برای مدتی به این نقطه مورد نظر می تابد و جراحی در حدود یک ساعت به طول می انجامد.

  • جراحی بصورت ریشه ایدرمان سرطان پروستات

عده ای از بیماران هستند که با خارج شدن بافت سرطانی از بدن خود احساس آسودگی می کنند که در اینجا عمل جراحی ریشه ای پروستات این کار را انجام می دهد و نحوه عملکرد آن بدین صورت می باشد که کل غده پروستات و گاهی نیز غدد لنفاوی اطراف برداشته می شود این روش زمانی می تواند کارآمد باشد که سرطان هنوز به حدود غده پروستات تجاوز نکرده باشد . عده ای از پزشکان بر این باورند که این روش تاثیر بیشتری در مردانی که سن آنها کمتر از ۵۰ سال اتفاق می افتد.

این عمل جراحی پروستات به چندین روش صورت می گیرد

  • خارج کردن پروستات از راه شکم
  • خارج کردن پروستات از پایین
  • خارج کردن پروستات با کمک لاپاروسکوپ
  • شیمی درمان و درمان هورمونی

راه دیگر برای جلوگیری از رشد و پیشرفت سرطان پروستات استفاده از هورمون می باشد. وظیفه این هورمون ها این می باشد که سطح هورمون های مردانه را در بدن کاهش می دهد و یا اثر آن را مهار می کند و نحوه عملکرد آن بدین صورت است که تستسترون در شرایط عادی و طبیعی باعث می شود که سرطان پروستات تحریک شود و از این رو هدف از اینکه هورمون درمانی انجام بگیرد این می باشد که از تولید این هورمون بازداری شود.

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت کلینیک باران