جستجوی پزشکان

راديوگرافی پانوركس

7

رادیوگرافی پانورکس یکی از مرسوم ترین رادیوگرافی های تشخیصی در دندانپزشکی است. در این نوع رادیوگرافی دندانپزشک می تواند کل دندانها واستخوانهای فک بالا و پائین بیمار را در یک کلیشه ببیند. این رادیوگرافی در مشخص کردن ضایعات فک و اطراف دندانها، دندانهای نهفته، میزان استخوان باقیمانده برای درمان‌های ایمپلنت و… به کار می رود.

 

–  از این نوع رادیوگرافی نمی توان در تشخیص تمام ضایعات و بیماری های دندان و بافت های اطراف استفاده کرد به عنوان مثال بیماری لثه ها در رادیوگرافی‌های کوچک داخل دهان که پری اپیکال نامیده می شود بهتر مشخص می گردد در عین حال فقط با دیدن یک رادیوگرافی نمی توان نظر قطعی در مورد مشکل بیمار و راه درمان وی داد. همیشه باید مشاهده رادیوگرافی با معاینات داخل دهان همراه گردد تا به نتیجه قطعی رسید.

 

–  رادیوگرافی پانورکس به این صورت انجام می شود که منبع اشعه و فیلم رادیوگرافی در خلاف جهت یک دیگر در اطراف فک‌های بیمار حرکت می کنند و وضعیت فک ها بر روی فیلم ثبت می گردد. دستگاه هایی که این نوع عکس را تهیه می کنند به طور معمول در رادیولوژی ها وجود دارند و مطب های شخصی دندانپزشکی در ایران مجاز به داشتن این نوع دستگاهها نیستند.

 

ارسال نظر

6 + چهار =

Call Now Button