جستجوی پزشکان

روانشناسی سرطان معده

روانشناسی سرطان معده
دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۵

روانشناسی سرطان معده

معده عضوی است که سلامت جسمی افراد تا حد زیادی وابسته به آن است. هر روز با بلع مواد غذایی متفاوت انرژی لازم برای فعالیت های روزانه خود به دست می آوریم و عملکرد طبیعی و سالم معده نقش اساسی در سلامت و سرزندگیمان دارد. زیرا معده اولین عضوی از دستگاه گوارش است که هضم جدی غذا ازآن آغاز می شود. .مشکلات معده می تواند نشان دهنده مشکل فرد در هضم غذا می باشد و هرگونه مشکل ایجاد شده در این عضو می توادن باعث رنج و ناراحتی فرد و در نهایت از دست دادن سر زندگی و شادابی باشد. تحقیقات نشان داده افرادی که بیشتر مضطرب هستند و استرس دارند بیش از سیر افراد می توانند به به مشکلات معده مبتلا شود. یکی از مشکلات معده که متاسفانه در سالهایا خیر در کشور ما زیاد دیده می شود و همچنان شاهد افزایش آن هستیم سرطان معده است که در مطالب قبلی به وفور راجع به ن و علائم و درمان وراههای پیشگیری پرداخیتم. اما خود سرطان یک مساله است و مشکلات روحی و  روانی که می تواند ایجاد کند خود مساله ای دیگر است که فرد باید بتواند با این مشکل مواجه شود و بهتر است بگوییم با آن دست و پنجه نرم کند.

خشم نسبت به وقایع زندگی:

بسیاری از بیمارن که به سرطان معده مبتلا می شوند به طور خاص می توانند به واقعه ای اشاره کنند که هضم آن برایشان غیر ممکن بوده است. واقعه ای غیر قابل بازگشت که می تواند مسیر زندگی آنها را تغییر داده و شادابی و سر زندگی آنها را از زندگیشان برچیده است. اگر شما یا یکی از عزیزانتان درگیر سرطان معده هستید، حتما با یک مشاور یا فردی قابل اطمینان مشورت کنید. آنچه تا این حد شما را آزرده است هرچقدر هم برایتان غیر قابل هضم باشد باز واقعه های انسانی است و باید بتوانید هرچه بیشتر حال ناخوشایند خود را در این مورد کاهش دهید.

روانشناسی سرطان معده

زخم التیام نیافته:

بروز سرطان برای افراد می تواند یک نوع زخم التیام نیافته محسوب شود که فرد هرچه فرد حساس تر باشد بیشتر می توادن زخم ببیند. پس کاهش حساسیت به وقایع یا کاهش تحت تاثیر قرار گرفتن از وقایع زندگی می تواند به بهبود روانشناختی زخمها کمک کند.در فرهنگ ما گاهی افراد تشویق می شوند تا صبور باشند ولی اغلاب ما معنی واقعی صبر را اشتباه درک می کنیم. صبر به معنی زخم خورن و و دم برنیاوردن نیست بلکه صبر حقیقی به معنای آسیب ندیدن و آرامش حقیقی است.

کاهش استرس:

راهکارهایی برای کاهش استرس پیدا کنید:

-اگر همواره عقاید سختگیرانه ای داشته اید نگاه دوباره ای به باورهایتان بیندازید. تعصب و سختگیری درعقاید، منشا بسیاری از استرس های ماست. با سهل گیری و آسان گیری می توانید حال بهتری راتجربه کنید. هر باوری فقط باور شماست و با انتخاب خودتان می توانید ازآن دست بکشید .

– ازتکنیک های آرام کننده ذهن استفاده کنید . همه ما با خودفکر می کنیم و خود فکر زیاد راجع به مشغله ها می تواند استرس را افزایش دهد.

 

ارسال شده در مقالات توسط baran | Tags: