جستجوی پزشکان

زگیل تناسلی سرطانزاست

زگیل تناسلی سرطانزاست
سه شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۴

زگیل تناسلی سرطانزاست

یکی ازبیماریهایی که از طریق جنسی می تواند منتقل شود و خطرات جدی در فرد به وجود آورد ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی است که به اختصار به آن HPV می گویند. این ویروس عامل ایجاد زگیل تناسلی در فرد است که می تواند در صورت درمان نشدن به سرطان نیز منجر شود. دونوع آن در ایجاد زگیل تناسلی (نوع ۶ و۱۱) و دو نوع دیگر در ایجاد سرطان دهانه رحم و واژن و مقعد موثر می باشند( نوع ۱۶و ۱۸).
درمان این بیماری و ریشه کنی آن بسیار دشوار می باشد که البته برخی از افراد مبتلا هیچ علائمی ندارند.
از علائم این ویروس می توان به این موارد اشاره کرد که این زگیل ها از نظر ظاهری فرقی با سایر زگیل هایی که در بدن ممکن است به وجود آید ندارند. این زگیل ها می توانند در سطح خارجی و داخلی دستگاه تناسلی و واژن و مجاری ادارای و همچنین ناحیه مقعد ظاهرشوند. زگیل ها معمولا چند هفته یا چند ماه بعد از رابطه جنسی ظاهر می شوند. گاهی این زگیل ها آنقدر کوچکند که با چشم قابل مشاهده نیستند ولی می توانند قابل انتقال باشند و فرد دیگری را آلوده کنند.
این ویروس همانطور که گفته شد از راه جنسی منتقل می شود و در تمام کسانی که از نظر جنسی فعال هستند و حتی شرکای جنسی متعدد دارند منتقل می شود و هم در زنان و هم مردان قابل بروز است. ولی در زنان بیشتر مشاهده شده است و در مردانی که همجنس گرا هستند نیز بیشتر دیده شده است. و در موارد بسیار نادر زنان باردار ممکن است مبتلا شوند که ممکن است باعث سقط جنین یا زایمان زودرس در آنان شود.
در صورتی که این ویروس به موقع تشخیص داده نشود و یا نسبت به درمان مقاوم باشد یا سیستم ایمنی فرد ضعیف باشد، می تواند باعث بروز تغییرات سلولی و سرطانی شدن سلولها شود و منجر به سرطان دهانه رحم گردد. به همین دلیل امروزه آزمایشات غربالگری سرطان دهانه رحم و چکاپ در زنان، به خصوص بالای ۳۰ سال توصیه می شود که در صورت مشاهده موارد غیر عادی، درمان هرچه زودتر صورت گیرد.
برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس فرد باید رابطه جنسی پرخطر نداشته باشد یا از وسایل محافظتی مثل کاندوم استفاه کند.

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. باتشکر مدیریت وب سایت کلینیک تشخیص سرطان باران

ارسال شده در مقالات توسط baran | Tags: