جستجوی پزشکان

سرطان بیضه

سرطان بیضه
سه شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۴

سرطان بیضه

شایع ترین سرطان ها در مردان سرطان پروستات و بیضه می باشد که بسیار خطرناک می باشد و باید اطلاعات بیشتری در مورد این نوع سرطان ها داشته باشید . سرطان بیضه بین مردان ۱۵ تا ۳۵ سال بیشتر اتفاق خواهد افتاد.

طبق آمار های انجام شده حداکثر سن ابتلا به به سرطان در حدود ۳۰ سالگی می باشد در برخی از کشورهای اروپایی میانگین ابتلا به این سرطان از هر ۵۰۰ هزار نفر بین ۳ تا ۷ نفر می باشد . در کشور ایران به دلیل احساس خجالت و شرم در مورد این موضوع دیر به پزشک متخصص مراجعه می کنند و این مسئله باعث کشف دیرتر این بیماری و درمان سخت تر می شود.

سرطان بیضه

مناسب ترین زمان معاینه بیضه :

زمانی که از حمام خارج می شوید بعد از یک دوش آب گرم بهترین زمان معاینه شخصی بیضه می باشد

به دلیل اینکه پوست بیضه ها در اثر گرما شل تر می شود و معاینه دقیق تری می توان انجام داد .کیسه بیضه ها به آرامی لمس شود وبا مشاهده هر گونه نامتقارن بودن بیضه ها و یا سفتی و درد غیر طبیعی باید به پزشک مراجعه نمود.

در مواردی که این سرطان پیشرفت کند باعث انتشار آن به شکم و لگن و غدد لنفاوی میشود

سرطان بیضه چیست ؟ مانند تمامی سرطان ها سرطان بیضه نیز رشد غیر طبیعی سلول ها می باشد که باعث بدخیمی در بیضه ها می باشد این نوع سرطان در قسمت راست بدن شایع تر است نسبت به قسمت چپ و در بعضی مواقع دو طرف را شامل میشود.

عوامل این سرطان :

علت این نوع سرطان هنوز مشخص نیست اما علل ژنتیکی و مادرزادی یکی از اصلی ترین دلیل ها می باشد یکی دیگر از عوامل موثر نژاد می باشد. مردان سفید پوست احتمال مبتلا شدن به این بیماری را بیشتر از مردان سیاه پوست دارند و همچنین مسائلی وجود دارد که ابتلا به این سرطان را بالا می برد.

علايم ابتلا به سرطان بیضه

  • بزرگی بیضه
  • وجود توده در بیضه و همچنین ایجاد درد در ناحیه بیضه
  • بوجود آمدن کمردرد
  • درد در ناحیه زیر شکم
  • ورم پاها

با تشخیص زود هنگام این نوع سرطان حدود ۹۵ درصد مبتلایان به سرطان بهبود می یابند. در غیر اینصورت اگر دیر تشخیص داده شود به سرعت به گره های لنفاوی داخل شکم و سایر گره های نفوذ خواهد کرد و گسترش پیدا می کند.

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت کلینیک باران

ارسال شده در سرطان بیضه توسط baran | Tags: