جستجوی پزشکان

سرطان بیماری مولتی فاکتوریال

سرطان بیماری مولتی فاکتوریال
شنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۵

سرطان بیماری مولتی فاکتوریال

به بیماری هایی که ناشی از عوامل مختلفی اعم از عوامل وراثتی و محیطی باشند،بیماری مولتی فاکتوریال گویند.
مثال هایی از بیماری های مولتی فاکتوریال، سرطان ها از جمله سرطان پستان،دیابت،آلزایمر،شیزوفرنی و …می باشند.
مکانیسم اثر ایجاد سرطان (انکوژن) به عنوان مثال بارز از بیماری های مولتی فاکتوریال می باشد. دو فرد را که از پدر و مادر مشترکی به دنیا آمده اند،را در نظر داشته باشید.هر دو فرد ژن انکوژن زایی را به ارث برده اند،اما در دو شرایط متفاوت زندگی کنند. یکی در سنی خاص دچار سرطان می شود و دیگری تا پایان عمر به سرطان دچار نمی شود.
در سلول های بدن DNA به پروتین ختم می شود و این پروتین ها هستند که منجر به بروز صفات بیوشیمایی و ژنتیکی می شوند. این ساختارها چنانچه در معرض عوامل موتاسیون زا(جهش زا) قرار گیرند، ایجاد سرطان می کنند که به این گونه جهش ها موتاسیون القایی گویند.
انواع سرطان به ژنتیکی مادرزادی و اکتسابی تقسیم می شوند.

سرطان بیماری مولتی فاکتوریال
ژنتیکی مادرزادی:
در این صورت پدر و مادر هر دو ناقل می باشند،بنابراین هر دو نسخه کروموزومی درگیر بوده و درمان این گونه افراد واقعا مشکل می باشد.

ژنتیکی:
که در اثر تحریک فعال می شود؛ در این موارد یکی از والدین ناقل بوده، بنابراین یکی از دو نسخه کروموزومی درگیر می باشد،سرطان زمانی فعال می شود که ساختارهای بدنی تحریک شود و درمان با تشخیص زود هنگام امکان پذیر می باشد.

اکتسابی:
در این حالت هیچ ژن انکوژن زایی در بدن فرد وجود ندارد، بلکه در اثر عوامل محیطی کروموزوم دست خوش تغییرات ژنی شده و درمان زود هنگام می تواند، فرد را به زندگی بازگرداند.

نکاتی در ارتباط با سرطان بیماری مولتی فاکتوریال :

 • – پرتوها :
  در میان پرتوها سه پرتو فرابنفش،ایکس و گاما انکوژن (سرطان زا) می باشند.
  گاما سپس ایکس و بعد فرابنفش بیشترین سرطان زایی را دارند. پرتوها با یونیزه کردن مولکول های آب اطراف مولکول DNA تولید رادیکال آزاد کرده که منجر به دناتوره شدن(تغییر فرم) DNA می شود.
 • رژیم غذایی نامناسب :
  خوردن فست فود ها، روغن های هیدروژنه، مصرف کم غذاهای گیاهی و حاوی فیبر، مصرف نکردن غذاهای دریایی به خصوص سلنیوم و روی که در میگو به وفور یافت می شود و …می توانند در بروز سرطان نقش مهمی داشته باشند.
 • کمبود فعالیت بدنی :
  انجام ورزش به خصوص ورزش های هوازی منجر به تجزیه چربی های مضر می شود و این یکی از مواردی است که از دناتوره شدن پروتئین های بدن جلوگیری به عمل می آورد.
 • شرایط آب و هوایی :
  تولید دود توسط وسایل نقلیه و کارخانه ها که اکثرا حاوی سرب و دیگر مواد به شدت سرطان زا می باشند،که مثال های بارز آن سرطان خون، تومور مغزی، ریه و چشم می باشد.
 • – شرایط اجتماعی :
  شامل ضعف اقتصادی، ضعف جایگاه اجتماعی، افسردگی، ناهنجارهای اجتماعی و … می شود.یادمان باشد،با منفی گرایی و غم خوردن کاری از پیش نمی رود،پس حداقل درد دیگری بر درد هایمان اضافه نکنیم،قطعا در سخت ترین شرایط زندگی کسی حاظر به گرفتار شدن به دام سرطان نمی باشد.
 • – آزمایشات قبل از ازدواج:
  با آزمایشات کامل نسلی سالم ایجاد می شود.آزمایشی که در حال حاضر برای زوج ها به عمل می آورند،کافی نیست.
 • میکروب ها :
  یکی از عوامل تهدید به سرطان میکروب ها می باشند. برای مثال می توان به ویروس پاپیلوما در دهانه رحم اشاره کرد که در اثر تماس جنسی و آلوده شدن به ویروس ایجاد سرطان دهانه ی رحم می کند که راه تشخیصی آن تست پاپ اسمیر می باشد

باتشکر، مدیریت وب سایت کلینیک تشخیص و درمان سرطان باران

ارسال شده در مقالات توسط baran