جستجوی پزشکان

سرطان سینه

سرطان سینه
چهارشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۴

سرطان سینه

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها می باشد که در صورت تشخیص سریع، شانس درمان موفقیت آمیز بیمار بسیار زیاد می شود.
این نوع سرطان از یک سلول آغاز می شود . سلول ها که کوچکترین اجزای ساختمانی موجود زنده در بدن هستند. سلول های سالم در محدوده قوانین مشخص رشد می کنند اما سلول های سرطانی بسیار سریعتر از بقیه سلول های سالم رشد می کنند و تا جایی رشد می کنند که سلول های سالم را هم نیز تخریب می کنند و این سلول های سرطانی رشد خود را نمی توانند قطع کنند. این وضعیت می تواند ارثی باشد یا عوامل دیگر در ایجاد بی نظمی سلول ها تاثیر بگذارند.

این سرطن که از سرطان های شایع در دنیا می باشد از انواع سرطانهایی است که اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است. اما اگرعلائم نادیده گرفته شوند می تواند خطرناک باشد و باعث متاستاز ( انتقال به بخشهای دیگر بدن) شود. به همین دلیل در صورت مشاهده علائم باید آنها را جدی گرفت.

علامت های احتمالی سرطان سینه :

از علائم سرطان سینه به طور کلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در اندازه و شکل نوک سینه تغییر ایجاد شود
 • از نوک سینه فرد مایعی به غیر از شیر خارج شود
 • در افراد بالغ شکل و اندازه کلی سینه تغییر کند
 • ضخیم شدن سینه و زیر بغل و یا ایجاد برآمدگی در این ناحیه
 • پوست سینه جوش بزند و یا دارای فرورفتگی یا چروکیدگی شود
 • در رنگ یا بافت نوک سینه و اطراف آن تغییر ایجاد شود

از انواع این علائم چند مورد مهم تر می باشند که در اینجا به توضیح آنها می پردازیم:

– وجود منطق سفت و گره مانند در سینه :

در مواردی که مناطق گره مانندی در سینه مشاهده شود باید آنها را جدی گرفت. البته هر نوع گره و سفتی علامت سرطان نیست و در بسیاری موارد گره ها خوش خیم هستند و تنها یک کیست ساده می باشند . ولی در عین حال باید سینه ها مرتبا توسط خود فرد معاینه شوند و اگر فرد مورد غیر عادی مشاهده کرد حتما به پزشک مراجعه کند.

– تغییر در پوست سینه :

یکی از علائم سرطان سینه تغییر در ظاهر پوست سینه می باشد. که پوست سینه قرمزمی شود یا در آن کهیر و قرمزی  و سلولیت دیده می شود.

– درد در ناحیه سینه :

یکی دیگر از علائم مراحل اولیه سینه درد در ناحیه سینه می باشد. در این مرحله در هنگام معاینه سینه در سینه کمی درد احساس می شود اما در مراحل پیشرفته درد زیاد می شود وسینه بسیار حساس می شود.  ولی این درد نباید با درد پیش از قاعدگی اشتباه گرفته شود

– خروج ترشح از سینه :

در مواردی ترشح از سینه مشاهده می شود و پس از مدتی قطع می شود ولی در سرطان سینه این ترشحات نه تنها قطع نمی شوند بلکه بوی بدی دارند و ترشحات معمولا چرکی می باشند. در موارد نادر نیز خونریزی جزئی از نوک سینه نیز مشاهده می شود.

– کاهش وزن:

یکی از موارد هشدار دهنده در مورد سرطان کاهش وزن فرد بدون دلیل و بدون کاهش میزان غذا می باشد . این نوع کاهش وزن ناگهانی و بدون دلیل نشانه وجود مشکلی در بدن است. اگراین کاهش وزن بیش از ۵ کیلوگرم است حتما باید جدی گرفته شود.

– خونریزی های غیر طبیعی :

خونریزی های غیر از زمان عادت ماهیانه نشانه وجود بیماری است که باید حتما به پزشک مراجعه کرد و معاینه شد.

– تغییر فرم سینه  :

در صورت مشاهده تغییر حالت در بافت سینه و فرو رفتگی و قرمزی، فرد باید مورد بررسی و تحت نظر پزشک قرار گیرد

– احساس خستگی مفرط :

یکی دیگر از علائم سرطان احساس خستگی دائم است. بدون شک، زندگی کردن در شهرهای بزرگ با این میزان ترافیک، آلودگی هوا، استرس، دغدغه های روزمره، کار در بیرون منزل و همچنین کارهای خانه باعث خستگی می شود. این نوع خستگی کاملا طبیعی است. اما مشکل زمانی است که این خستگی مزمن شود و حتی بعد از استراحت کافی نیز برطرف نشود. در این صورت بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.

– تغییراتی در سایز سینه ها:

تغییرات ایجاد شده در اندازه سینه ها می تواند نشان دهنده  وجود سرطان باشد. اگر احساس می کنید سینه های تان ملتهب و ورم کرده و یا به اندازه غیرعادی در آمده است، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

انواع سرطان سینه

 • سرطان مجرایی : در این نوع سرطان سینه سلول های سرطانی فقط داخل مجرای سینه رشد می کنند. با لمس سینه خود اگر احساس کردید که توده ای در سینه وجود دارد و یا از نوک سینه مایعی غیر از شیر خارج شد حتما به پزشک مراجعه کنید. ۸۰ تا ۹۰ درصد کسانی که مبتلا به سرطان سینه می شوند از این نوع می باشند.
 • سرطان لوبولی: با جمع شدن شیر مادر دراین لوبول ها و ایجا توده سفت و تورم ، تغییر در ظاهر سینه جزء علائم این سرطان می باشد و تشخیص این نوع سرطان از طریق نمونه برداری از بافت سینه می باشد.
 • سرطان التهابی: در این نوع از سرطان سینه ظاهر سینه ملتهب میشود بصورتی که موجب قرمزی و ورم سینه می شود .

مراحل سرطان سینه

همانطور که گفته شد سرطان سینه از جمله سرطانهایی است که اگر به موقع تشخیص داده شود قابل درمان است و این تشخیص مستلزم هوشیاری و چکاپ به موقع افراد است.

سرطان سینه

سرطان سینه به ۴ مرحله تقسیم می شود که مرحله آن با آزمایش هایی چون ماستكتومي و لامپكتومي که در آن بخشی از بافت پستان برداشته می شود بررسی و مشخص می شود.مرحله اول کاملا قابل درمان است و مراحل دو و سه فرد باید تحت درمان قرار گیرد ولی مرحله ۴ تقریبا غیرقابل علاج است و برای فرد کاری نمی توان کرد.

مرحله ۰:

که سرطان غیر تهاجمی می باشد و تومور فقط در مجاری شیری دیده می شود.

مرحله ۱:

در این مرحله اندازه تومور ۲Cm یا کمتر است و توده معمولا به بافت اطراف سینه و غدد لنفاوی زیر بغل منتقل نشده است. درمان این مرحله ۸۵-۹۰% قطعیست.

مرحله ۲:

اندازه تومور می تواند ۲-۵cm بوده باشد و به غدد لنفاوی زیر بغل نزدیک شده باشد و یا به آن سرایت کرده باشد.ولی به بافت های دیگر سرایت نکرده است. احتمال درمان و زنده ماندن فرد در این مرحله تا ۵ سال تا ۷۰% است.

مرحله ۳:

خود به ۳ حالت می تواند دیده شود:

در حالت اول اندازه تومر بیش از ۵Cm است که یا هیچ توموری در سینه دیده نمی شود و ۴تا ۹ عدد در غدد لنفاوی زیر بغل یا نزدیک سینه دیده می شود.

در حالت دوم تومور به ناحیه قفسه سینه منتشر می شود که می تواند باعث تورم یا زخم در این ناحیه شود.

در حالت سوم تومور می تواند به هراندازه ای باشد و به بیش از ۱۰ غده لنفاوی برود و به غدد لنفاوی بالا و پایین ترقوه منتشر شد.

سرطان سینه التهابی (Infalmmatory Breast cancer) به سرطانی گفته می شود که تومور به غدد لنفاوی  پوست منتشر شود و باعث تورم و قرمزی پستان شود که فرد احساس گرما در این ناحیه می کند.همچنین ممکن است فرو رفتگی در پوست در این مرحله مشاهده شود که شبیه پوست پرتقال بوده و به آن  peau d’ orange نیز می گویند. درمان این مرحله می تواند با جراحی یا بدون جراحی باشد ولی از این مرحله به بعد درمان سرطان حتما به عمل جراحی نیاز دارد.

احتمال درمان و زنده ماندن فرد در این مرحله ۵۰% است.

مرحله ۴:

این مرحله پیشرفته ترین حالت سرطان است که تومور می تواند به هر اندازه ای باشد و تومور سرطانی به بافتهای دیگر بدن از جمله استخوان ها، بافت ریه، کبد و مغز منتشر می شود.در این مرحله درمان قطعی وجود ندارد و احتمال زنده ماندن فرد ۲۰% است.

علل موثر در ایجاد سرطان سینه:

 • کم تحرکی و فعالیت بدنی کم
 • داشتن اضافه وزن و چاقی زیاد خصوصا بعد از یائسگی
 • مصرف الکل و دخانیات
 • سابقه قبلی سرطان سینه
 • سابقه سرطان در اقوام
 • سن بالا
 • داشتن سطح بالای استروژن در خون پیش از یائسگی
 • بروز اولین دوره قاعدگی قبل از رسیدن به سن ۱۳ سالگی
 • یائسگی در سنین بالای ۵۰ سال
 • اولین زایمان در سن ۳۵ سالگی و بیشتر باشد
 • استفاده از چربی های حیوانی

 

حال اگر علائمی که در زیر گفته می شود در خود دیدید حتما به پزشک مراجعه فرمایید:

 • تغییر ناگهانی در اندازه سینه بطوری که بزرگتر شود
 • پوست سینه همانند پوست پرتقال شود
 • خارش داشتن پوست سینه
 • درد سینه
 • گرم و سفت شدن سینه
 • نوک سینه تورفته باشد

چگونه می توان متوجه سرطان سینه شد؟

بیشترین و مهمترین عواملی که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد عبارتند از:

 • اولین زایمان فرد در سن ۳۵ سالگی باشد
 • نازا بودن
 • بلوغ زودرس
 • سابقه فامیلی، که مبتلا به سرطان پستان باشند و بیشتر در مادر خواهر و یا دختر باشد
 • دیررس بودن یائسگی
 • استفاده زیاد و بی رویه از چربی حیوانی
 • داشتن برخی از بیماری های خوش خیم درناحیه پستان

لازم به ذکر است که وجود این موارد در انسان به معنی ابتلای قطعی فرد به این بیماری نمی باشد. تمامی این موارد صرفا احتمال بروز این بیماری را افزایش می دهند.

نقش ژنتیک در سرطان سینه

سرطان سینه همانطور که قبلا گفته شده، علائم مشخصی دارد که اگر به موقع تشخیص داه شود قابل درمان است. افرادی که به سرطان دچار می شوند بسیار می پرسند که علت آن چه بوده. به راستی چه عواملی در ایجاد آن نقش دارند؟

طی یافته ها می دانیم برخی عوامل مثل لمس و یا ضربه و کبود شدن باعث ایجاد سرطان نمی شوند ولی مشخص شده افزایش سن، باردار نشدن و شیر ندادن یا سن بالا باردار شدن، رادیو تراپی قفسه سینه در زیر ۳۰ سال، دیر یائسه شدن، هورمون درمانی به مدت طولانی و چاقی، رعایت نکردن رژیم غذایی، ورزش نکردن و مصرف الکل   شانس ابتلا به سرطانرا بالا می برد. یکی دیگر از عوامل که در ایجاد سرطان می تواند نقش مهمی داشته باشد سابقه خانوادگی و اختلالات ژنتیکی است.

تحقیقات نشان داده افرادی که در خانواده شان به خصوص در افراد نزدیک مثل مادر، مادر بزرگ، خواهر و .. سرطان سینه به مخصوصا در هر دو سینه وجود داشته، بیشتر در معرض ابتلا هستند وطبق گفته محققان حدود ۱۰% سرطانهای سینه ژنتیکی می باشد که آمار مهمی می باشد.

طی مطالعات دقیق تر دو ژن که بیشتر در ایجاد این سرطان نقش دارند نیز مشخص شد که به آنها ژن BRCA1 و BRCA2 می گویند. تغییر در این دو ژن می تواند ریسک ابتلا را بالا ببرد.به همین دلیل با انجام آزمایشات ژنتیکی می توان به افراد گفت که آیا ریسک در آنها وجود دارد یا خیر تا تدابیر لازم را در پیش گیرند.

فردی که ناقل این ژن های معیوب و جهش یافته باشد می تواند آن را به فرزندش نیز انتقال دهد که میزان ابتلا این فرزندان ۵۰% بیشتر است. به همین دلیل بسیار لازم و ضروری است افراد پر ریسک تست ژنتیک را انجام دهند. زیرا طبق آمارها در ایران سالیانه حدود۱۱۰۰۰ زن به سرطان سینه مبتلا می شوند که در اکثر افراد البته بعد از ۵۰ سالگی بروز می کند.

بعد از انجام آزمایش خون برای بررسی های ژنیکی حدود یک هفته بعد نتیجه تست آماده می شود که اگر منفی بود یعنی میزان ریسک فرد مانند سایر افراد جامعه است و اگر مثبت بود یعنی فرد بیشتر از سایرین در معرض خطر است.

برای این افراد توصیه می شود از سن ۲۵ سالگی به بعد دائما سینه های خود را برای بررسی وجود توده معاینه کنند و از ۳۰-۳۵ سالگی حداقل سالی یک بار ماموگرافی انجام دهند. همچنین در برخی موارد به افراد داروهایی مثل تاموکسفین و رالوکسفین تجویز می شود تا میزان ریسک ابتلا را کاهش دهند.

البته همیشه وجود این این ژنها به معنای قطعی ابتلا افراد نمی باشد.

 

پیشگیری از سرطان سینه

تحقیقات نشان داده به طور متوسط از هر ۸ زن یک نفر در معرض ابتلا به سرطان سینه است. سرطان سینه در زنان از جمله سرطانهایی است که پزشکان معتقدند راههایی برای پیشگیری از ابتلا به آن وجود دارد که در اینجا به برخی موارد اشاره می کنیم:

– ورزش:

تحقیقات نشان داده فعالیت های فیزیکی و انجام روزانه نیم تا یک ساعت ورزش می تواند خطر ابتلا را تا ۲۰ درصد کاهش دهد.زیرا ورزش میزان هورمون های استروژن و تستوسترون را در خون متعادل می کند.

– مصرف لبنیات:

لبنیات غنی از کلسیم می باشد که تحقیقات نشان داده استفاده از کلسیم در پیشگیری از سرطان نقش دارد.

– مصرف میوه:

میوه ها به دلیل داشتن فیبر و آنتی اکسیدان نقش به سزایی در کاهش ایجاد سرطان دارند.

آنتی اکسیدانها با جلوگیری از واکنشهای اکسیداسیونی  و جلوگیری از آزاد شدن رادیکال آزاد از ایجاد سلولهای سرطانی جلوگیری می کنند.از آنتی اکسیدانها می توان به ویتامین E، A، C  و سلنیوم اشاره کرد که  در میوه جات وجود دارند. فیبر علاوه بر پیشگیری از سرطان در متعادل نگه داشتن وزن بدن نیز نقش موثری داند.

علائم سرطان سینه

– بچه دار شدن:

طبق گفته محققان زنانی که بچه دار می شوند سرطان در آنها کمتر بروز می کند.

– شیردهی:

شیردهی سالهاست مورد توجه محققان آنکولوژیست قرار گرفته و به نظر می رسد شیردهی  با مکانیسم های خاصی مانع بروزسرطان می شود و هرچه تعداد دفعات و مدت شیردهی بیشتر باشد میزان ابتلا کمتر است.

– رژیم غذایی کم چرب:

مصرف غذاهی پرچرب و دسرهای پرچرب و پرکالری می توانند زمینه ساز ایجاد سرطان باشند.و بهتر است خانمها در برنامه غذایی خود از غذاهای بدون کلسترول و کم چرب مثل سویا استفاده کنند. سویا می تواند جایگزین خوبی برای گوشتهای پرچرب باشد.

– بیماریی سلیاک:

در بیماری سلیاک که مربوط به روده کوچک می باشد، روده فرد به گلوتن موجود در جو و گندم حساس می شود و باعث  کاهش جذب مواد غذایی می شود و در فرد نفخ، کم خونی و خستگی مزمن دیده می شود.برخی تحقیقات نشان می دهد بیماران مبتلا به سلیاک کمتر به سرطان سینه مبتلا شده اند که البته این نتیجه تحقیق قطعی نمی باشد.

 

مصرف داروهای پیشگیری از سرطان در زنان پرخطر:

تحقیقات نشان داده زنانی که جز موارد پرخطر در زمینه ابتلا می باشند با مصرف داروهای ضدسرطان مثل تاموکسفین، رالوکسفین و آزوکسفین به مدت حدودا ۵ سال کمتر به این سرطان مبتلا شده اند.

همچنین به زنان توصیه می شود از داروهای ضد بارداری استفاده نکنند و زنانی از این داروها و داروهای هورمونی استفاده می کنند، به صورت دوره ای چکاپ شوند.

 

درمان سرطان سینه

اگر وجود سرطان سینه بعد از آزمایشات و ماموگرافی و سونوگرافی تایید شد، تعیین میزان پیشرفت آن ابتدا بسیار مهم است.سرطان پستان مراحل متفاوتی دارد که در کل شامل مراحل ۰ تا ۴ می باشد و تعیین مرحله آن توسط پزشک و با نمونه برداری و ازمایشاتی چون ماستكتومي و لامپكتومي (برداشتن بخشي از پستان) و نمونه برداری از غدد لنفاوی زیر بغل صورت می گیرد.

درمان سرطان می تواند به روشهای موضعی و عمومی صورت گیرد.از درمان های موضعی می توان به جراحی و پرتو درمانی اشاره کرد. و از درمان های عمومی می توان به هورمون درمانی، شیمی درمانی، درمان بیولوژیک اشاره کرد. در برخی موارد نیز از هردو روش استفاده می شود.

جراحی:

از رایج ترین شیوه های درمان جراحی می باشد که در آن یا توده سرطانی یا کل بافت پستان برداشته می شود.

پرتو درمانی (رادیو تراپی)

در این روش از امواج پرانرژی برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می شود. این روش معمولا می تواند قبل یا بعد از عمل جراحی صورت گیرد. همچنین وقتی توده بزرگ باشد و با عمل جراحی قابل برداشت نباشد از پرتو درمانی استفاده می شود.

روش پرتو درمانی خود به دو روش پرتو درمانی خارجی (External radiation) و پرتو درمانی کاشتی (implant radiation) قابل انجام است.

شیمی درمانی:

در این روش از داروهای ضدسرطان استفاده می شود که معمولا به صورت ترکیبی از چند دارو استفاده می شود.این داروها به حالت تزریقی یا خوراکی استفاده می شوند که در هردو ماده شیمیایی به جریان خون وارد و به کل بدن می رود.

هورمون درمانی:

معمولا از دو هورمون استروژن و پروژسترون استفاده می شود که این دو نمی گذارند سلولهای سرطانی هورمون مورد نیازشان را دریافت کنند و از بین می روند.

درمان بیولوژیک :

در این روش به سیستم ایمنی بدن برای مقابله با توده سرطانی کمک می شود. به این صورت که معمولا از ماده هرسپتین   (Herception) که نوعی پادتن است و در آزمایشگاه ساخته می شود، استفاده می شود و به ورید تزریق می شود.

این روش یا به تنهایی یا همراه شیمی درمانی صورت می گیرد.

ترمیم سینه بعد از سرطان سینه

بسیاری از خانم های مبتلا به سرطان سینه از برداشتن سینه ها واهمه دارند ، در برخی موارد که به دلیل بزرگ بودن توده یا خصوصیات و نحوه‌ی رشد آن نمی توان سینه را نگه داشت برداشتن سینه لازم می باشد و این عمل باعث ناراحتی خانم ها خواهد شد .
با پیشرفت علم پزشکی و جراحی زیبایی می توان این نکته را بیان نمود که می توان بعد از جراحی برداشتن توده های سرطانی از سینه می توان بافت سینه را ترمیم کرد و البته این اقدام از طریق پروتز های سینه میسر خواهد شد .

بازسازی سینه بعد از درمان سرطان

معمولا توده های سرطانی در مراحل اولیه بسیار کوچک هستند و تشخیص به هنگام سرطان می تواند از رشد و شیوع آن جلوگیری نماید ، در چنین حالتی نیازی به برداشتن سینه نیست و این اجازه را به پزشكان می دهد كه بدون برداشتن كامل سینه، سرطان این عضو را درمان كنند، در مواردی که بیماری حاد نیست و توده های سرطانی تنها بخشی از سینه را در بر گرفته اند كمتر مجبور به برداشتن سینه برای درمان سرطان سینه می باشد ، اما همانطور که بیان شد بزرگ بودن توده یا خصوصیات و نحوه‌ی رشد آن در بدن می تواند زمینه برداشتن سینه را فراهم نماید . در این شرایط نیز ترمیم سینه می تواند گزینه ی مناسبی برای حفظ روحیه و اعتماد به نفس فرد شود .
سوالات شما در رابطه با جراحی سینه:

مناسب ترین زمان برای باز سازی سینه پس از درمان سرطان چه زمانی است؟

در برخی از موارد ترمیم سینه بلا فاصله پس از عمل جراحی انجام می شود ، البته ترمیم و درمان به صورت همزمان با عمل جراحی برداشتن سینه قابل انجام است.
در شرایطی که بعد از عمل نیاز به انجام شیمی درمانی یا رادیوتراپی باشد ، نیاز است تا فرد ترمیم سینه ها را تا ۶ ماه پس ازاتمام كلیه‌ی درمان ها به تعویق بیاندازد .
جراحی ترمیم سینه زمان مشخصی ندارد ، اگر فردی بعد از چند سال تصمیم به این جراحی بگیرد مشکلی ایجاد نخواهد شد و امکان بازسازی سینه وجود خواهد داشت .

 

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت کلینیک درمان سرطان باران

ارسال شده در علائم سرطان توسط baran | Tags: