جستجوی پزشکان

سرطان غدد لنفاوی

سرطان غدد لنفاوی
دوشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۵

سرطان غدد لنفاوی

سرطان لنفوم از شایع ترین سرطان های موجود در دنیا محسوب می شود. این بیماری با هدف گرفتن غدد لنفاوی از خطرناکترین و شایع ترین سرطان ها می باشد.

تکثیر سرطان غدد لنفاوی در بدن

سلول‌های سیستم لنفاوی یه صورت غیرطبیعی رشد و در بدن بخش می شوند . اما میل به گسترش به شیوه ایی  منظم و مرتب دارند (از یك غده لنفاوی به غده لنفاوی دیگر). به طور مثال سرطانی که در غده لنفاوی گردن ایجاد شده است ابتدا به غدد لنفاوی بالای ترقوه و سپس به غدد لنفاوی زیر بغل و داخل قفسه سینه گسترش می‌یابد و سرانجام امکان دارد  در تمام نقاط بدن بخش شود. بپس با توجه به اینکه بافت لنفاوی در کل بدن یافت می شود. این سرطان می‌تواند در یك غده لنفاوی یا چند غده از غدد لنفاوی و گاهی سایر نواحی سیستم لنفاوی نظیر مغز استخوان و طحال یافت شود.

 

 

سرطان غدد لنفاوی

 

 

نشانه های سرطان غدد لنفاوی

 

  • ورم کردن غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
  • ایجاد تب‌ بدون دلیل
  • عرق و سوزش بدن در شب مخصوصا در خواب
  • کم شدن وزن بدون دلیل و خارش شدید پوستی

 

این نشانه وضعیت‌هایی مانند آنفلوانزا كه زیاد مهم نمی باشند و دیدن  آن‌ها لزوما نشانه سرطان غدد لنفاوی نمی باشد. با این حال بیماران درصورت ادامه یافتن این نشانه ها باید هر چه زودتر برای تشخیص و درمان به پزشك مراجعه كنند .خوب است بدانیم شروع سرطان با درد نیست.

 

تشخیص سرطان غدد لنفاوی

بیشتر موارد سرطان غدد لنفاوی (به‌ویژه اگر زود تشخیص داده شود) قابل درمان است. پس از مراجعه به پزشك، وی سابقه پزشکی بیمار را مورد بررسی و مطالعه قرار می دهد. و شروع به معاینه می کند اگر حالت غیرطبیعی در گره لنفاوی دیده شود، آن گره برداشته شده و زیر میكروسكوپ بررسی می‌شود. این آزمایش تعیین خواهد كرد كه تومور ها خوش‌خیم یا بدخیم است. اگر نتیجه نمونه‌برداری این بیماری را تائید کند، آزمایش‌های تكمیلی شامل پرتونگاری قفسه سینه، آزمایش خون، لنفانژیوگرافی ( لنفانژیوگرافی به معنی تزریق ماده حاجب به داخل سیستم لنفاوی و سپس تهیه رادیو گرافی ازآن برای تعیین وضعیت سیستم لنفاوی و میزان گسترش بیماری در آن است)، سی‌تی‌اسكن شكم، آزمایش مغز استخوان و نمونه‌برداری از اعضای داخل شكم برای نشان دادن گسترش بیماری به این اعضا انجام خواهد شد.

با تشکر مدیریت سایت کلینیک تشخیص و درمان سرطان باران