جستجوی پزشکان

شیمی درمانی

95

یكی از سه روش درمانی انواع سرطان ها شیمی درمانی است. در این روش از داروهای Cytotoxic برای از بین بردن سلولهای سرطانی استفاده می شود. دارو ها اغلب از طریق تزریق وارد بدن می شود كه این كار طی چند دقیقه یا گاهی چند ساعته انجام می شود برخی از داروهای شیمی درمانی به صورت كپسول یا قرص است.

به دلیل سمی بودن داروهای شیمی درمانی ، این داروها علاوه بر انهدام سلولهای سرطانی آثار مخربی روی سلولهای سالم بیمار نیز دارد. برای كاهش آثار مخرب داروهای شیمی درمانی روی سلولهای سالم بدن بیمار باید دوز دارو به دقت تعیین گردد، بنابر این طرح درمان و رژیمهای شیمی درمانی اهمیت خاصی دارد.

شیمی درمانی برای درمان سرطان های ثانویه یا متاستازی نیز كاربرد دارد.

استفاده از داروهای شیمی درمانی دردی ندارد و در صورتی که تزریقی باشد فرد کمی درد سوزن را حس می کند. همچنین در هنگام تزریق ممکن است فرد  کمی احساس دل بهم خوردی و تهوع و گر گرفتی کند.

از مشکلات شیمی درمانی این می باشد که داروها علاوه بر سلولهای سرطانی، سلولهای سالم را نیز از بین می برند که خود باعث بروز عوارضی از جمله حالت تهوع و استفراغ، ریزش مو و ابرو، ایجاد زخم در حفره دهانی، احساس ضعف و خستگی مزمن، مشکلات کارکردن شکم مثل یبوست یا اسهال می شود.