جستجوی پزشکان

عمل لاپاراتومی اکتشافی

عمل لاپاراتومی اکتشافی
دوشنبه ۰۶ دی ۱۳۹۵

عمل لاپاراتومی  اکتشافی

 عمل لاپاراتومی اکتشافی یا Exploratory Laparotomy به عملی می گویند  که در آن پزشک متخصص با ایجاد یک اسکار کوچک در روی شکم اقدام به عمل جراحی می کند. این روش برای  بررسی وجود سرطان تخمدان در بدن همچنین بررسی کیست تخمدان-آپاندیس-مسدود کردن لوله رحمی و نمونه برداری از بافت های شکمی صورت می پذیرد.

با عمل لاپاراتومی اکتشافی چه قسمت های از بدن را مورد بررسی قرار می دهند؟

 

  • بررسی سطح دیافراگم
  • بررسی ناحیه شکمی
  • بررسی حفره پری تونئال
  • سایر ارگان های داخل شکم
  • بررسی گره های لنفاوی مجاور
  • مورد بررسی قرار دادن تخمدان ها

 

در طی عمل  لاپاراتومی  اکتشافی چه اتفاقاتی خواهد افتاد

هنگامی  که بیمار در اتاق عمل تحت بررسی وجود سرطان تخمدان می باشد، جراح قسمت های برداشته شده را برای بررسی های میکروسکوپیک به پاتولوژیست (آسیب شناس) ارسال می کند. پاتولوژیست نمونه ها را همان زمان مورد بررسی و آزمایش قرار می دهد و پس از آن در صورت دیده شدن نشانه های صحت وجود سرطان، سریعاً جراح را مطلع می کند. بررسی ها بیشتر بر روی بافت ها و مایعاتی که در طی جراحی برداشته شده است انجام می شود.

 عمل لاپاراتومی اکتشافی

بعد از تشخیص سرطان با عمل لاپاراتومی  اکتشافی چه اقداماتی انجام می شود

در صورت تایید شدن وجود سرطان در بررسی های که پاتولوژیست انجام می دهد.جراح تلاش می کند تا هر چه بیشتر بافت های سرطانی را از بدن خارج کند. به این روش مرحله بندی با استفاده از جراحی گفته می شود. و این اولین قدم حائز اهمیت در درمان سرطان تخمدان است. در بسیاری  مواقع در مدت  عمل لاپاراتومی اکتشافی ، رحم، لوله های فالوپ دو طرف و هر دو تخمدان از بدن خارج می شوند. چنانچه  سرطان به ارگان های دیگر سرایت پیدا کرده باشد، آن قسمت ها یا حداقل ناحیه درگیر هم برداشته می شوند. تا جایی که می شود و امکان پذیر است باید ناحیه تومورال و بافت های شک برانگیز را خارج کرد. به این کار در جراحی  سایتوریداکشن گفته می شود. نتیجه درمان در بیمارانی که بر ترس خود قلبه می کنند و بیشترین تعداد تومور تا حدی که دیده شده باشد از بدنشان خارج شود، بهتر می باشد.

 

آیا عمل لاپاراتومی  اکتشافی باعث نا باروری در خانم ها می شود؟

ممکن است  بعضی وقت ها  خانمی جوان خواستار توانایی باروری و داشتن فرزند در آینده  باشد. این خانم ها می توانند از رحم، یک لوله فالوپ و یک تخمدان را نگهدارند، و این کار در صورتی امکان پذیر است که این نواحی سالم و غیر سرطانی به نظر برسند. جراح و بیمار باید پیش از انجام عمل لاپاراتومی اکتشافی در مورد این موضوع صحبت کنند.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت کلینیک تخصصی تشخیص و درمان سرطان باران

 

 

­