جستجوی پزشکان

عوارض شیمی درمانی

عوارض شیمی درمانی
شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۴

عوارض شیمی درمانی

درما ن سرطان روشهای گوناگونی دارد که یکی از آنها شیمی درمانی می باشد. به استفاده داروهای شیمیایی برای از بین بردن تومورهای سرطانی شیمی درمانی می گویند.

این داروهای شیمی درمانی یا به شکل خوراکی هستند یا به شکل تزریقی که در برخی موارد به همراه روشهای دیگر مثل جراحی یا پرتو درمانی به کار می روند.

استفاده از داروهای شیمی درمانی دردی ندارد و در صورتی که تزریقی باشد فرد کمی درد سوزن را حس می کند. همچنین در هنگام تزریق ممکن است فرد  کمی احساس دل بهم خوردی و تهوع و گر گرفتی کند.

عوارض شیمی درمانی

از مشکلات این روش این می باشد که داروها علاوه بر سلولهای سرطانی، سلولهای سالم را نیز از بین می برند که خود باعث بروز عوارض می شود. که به برخی از آنها به طور خلاصه اشاره می کنیم:

۱-حالت تهوع و استفراغ: در حالت شیمی درمانی تزریقی ممکن است چند دقیقه پس از تزریق دارو حالت تهوع به فرد دست دهد و این حالت تا ۲۴ ساعت و حتی بیشتر پیشرفت داشته باشد. که پس از آن به مرور این حالت کاهش می یابد. همچنی نبا داروهای خوراکی شیمی درمانی این عارضه به مرور بروز می کند. برای کاهش این حالت ها فرد می تواند با نظر پزشک از داروهای ضد تهوع استفاه کند.

۲- ریزش مو و ابرو: ریزش مو به علت از بین رفتن سلولهای فولیکولی در ریشه مو، به وجود می آید که عارضه ناخوشایندی در افراد به لحاظ زیبایی به خصوص در خانمها است. ریزش مو معمولا در طی ۱۵-۲۰ روز پس از مصرف داروها به وجود می آید و پس از اتمام دوره شیمی درمانی دوباره موها شروع به رشد می کنند.

۳- ایجاد زخم در حفره دهانی: این حالت در همه ایجاد نمی شود و در برخی افراد بعد از ۵تا۱۰ روز زخمهایی در دهان به وجود می آید. که این عارضه نیز پس از پایان دوره شیمی درمانی برطرف می شود و زخمها بهبود می آیند.

۴- احساس ضعف و خستگی مزمن: این حالت تقریبا در تمامی افراد یک هفته پس از شیمی درمانی ایجاد می شود که با تغذیه مناسب می توان به میزان زیادی از این عارضه کاست

۵- مشکلات کارکردن شکم: داروهاباعث می شوند که در کارکرد شکم و اجابت مزاج مشکلاتی پیش آید که در برخی افراد به شکل

یبوست و در برخی افراد به شکل اسهال ظاهر می شود.

از عوارض دیگر شیمی درمانی می توان به حساسیت های پوستی و ایجاد راش ، کاهش اشتها و سوء هاضمه اشاره کرد.

در مباحث آینده به بیان مطالبی برای کاهش میزان این عوارض خواهیم پرداخت.

منتظر نظرات وپیشنهادات شما هستیم. با تشکر مدیریت وب سایت کلینیک تخصصی تشخیص سرطان باران

 

 

 

 

ارسال شده در مقالات توسط baran | Tags: