جستجوی پزشکان

مشکلات بعد از جراحی معده

مشکلات بعد از جراحی معده
دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴

مشکلات بعد از جراحی معده

ابتلا به سرطان معده، عادت های خوردن و آشامیدنتان را در مرحله از بیماری یا درمان باشید، تحت الشعاع قرار خواهد داد.

اگر تمام یا همه معده شما برداشته شده است، باید مقدار غذایی که در هر وعده می خورید را به دقت تنظیم کنید. ممکن است برای مدتی طولانی مجبور شوید وعده هایی سبک و در فواصل زمانی کم بخورید. اغلب مردم خودشان متوجه می شوند که چه غذاهایی گوارششان را به هم می ریزند.

این غذاها ممکن است برای افراد مختلف به کلی متفاوت باشند و البته تنها راه یافتن این خوردنی های مشکل ساز، آزمون و خطاست.

مشکلات بعد از جراحی معده

سعی کنید از خوردنی هایی که با آنها مشکل دارید یادداشت بردارید. دفتری تهیه کنید و در هر صفحه  خطی از بالا به پایین رسم کنید. سمت راست هر صفحه غذایی که می خورید را بنویسید. بعد از مدتی قادر خواهید بود مشخص کنید که هر خوردنی چه علائمی برایتان به بار می آورد.

پس از جراحی معده ممکن است دچار مشکلاتی شوید از قبیل:

۱-احساس پری

۲-سندوم دامپینگ

۳-اسهال

۴-استفراغ صبحگاهی

۵-سوء هاضمه و نفخ

احساس پری

در ابتدا باید بدانید مقدار کمی از هر غذا ممکن است برایتان احساسی از پری ناراحت کننده همراه داشته باشد. اگر قسمتی از معده شما را برداشته اند، معده مانند قبل جا باز نخواهد کرد و اگر تمام معده را برداشته باشند، روده کوچک در طول زمان جا باز خواهد کرد و مقداری از وظیفه معده را به دوش خواهد کشید. اوایل مجبور خواهید بود مقادیر کمی غذا بخورید و کم کم مقدار و فواصل وعده ها را افزایش دهید.

به تدریج متوجه خواهید شد که باید تقریبا هر ساعت مواد مغذی کافی بخورید. باید توجه داشته باشید که غذاهای فیبردار احساس پری را بیشترمی کند.

بعد از جراحی، غذاها را با مقدار کم شروع به خوردن کنید و سپس، کم کم می توانید بیشتر بخورید. همچنین نوشابه های گاز دار احساس پری را بیشتر می کنند.

سندروم دامپینگ:

سندروم دامپینگ، مشکلی است که بعد از جراحی معده به وجود می آید و دلیلش حرکت سریع و مستقیم و غذا به روده کوچک است. سندروم دامپینگ ممکن است بلافاصله پس از خوردن یا مدتی بعد به وجود آید.

از آنجا که غذا از مایع درون روده غلیظ تر است، روده شروع می کند به جذب آب تا غذا را رقیق کند.

همین امر موجب پایین آمدن ناگهانی فشار خون، ضعف، سرگیجه و یا حتی لرزش می شود.

نوع دیگر سندروم دامپینگ، مدتی بعد از خوردن بروز می کند که دلیلش افزایش ناگهانی قند خون است. جذب شکر غذا موجب واکنش ناگهانی بدن با تولید هورمون انسولین می شود. این ترشح ناگهانی انسولین قند خون را کاهش می دهد.

اقدامات زیر برای کاهش اثرات سندروم دامپینگ موثرخواهد بود:

– آرام غذا خوردن

–  خوردن غذاهایی که شکر کمتری دارند.

– خوردن فیبر به اندازه کنترل شده

– جایگزین کردن چربی به جای غذاهای شیرین

– خوردن منظم وعده های غذایی ولی به میزان کم

– کم خوردن غذاهای مایع و سوپ

ممکن است کاهش میزان مایعات برایتان مفید باشد. اگر دچار سندروم دامپینگ دیر رس هستید خوردن آب نبات شیرین در فواصل غذایی  بسیار مفید خواهد بود. ( برای کسب اطلاعات بیشتر، به مقاله مربوطه در همین سایت مراجعه کنید)

باتشکر مدیریت وب سایت کلینیک تشخیص و درمان سرطان باران

ارسال شده در مقالات توسط baran