جستجوی پزشکان

استفراغ صبحگاهی بعد از جراحی معده

استفراغ صبحگاهی بعد از جراحی معده
پنج شنبه ۰۸ بهمن ۱۳۹۴

استفراغ صبحگاهی بعد از جراحی معده

در مقاله گذشته به برخی مشکلات پس  از جراحی معده طی برداشت قسمتی یا تمام معده پرداختیم و اکنون به مشکلات احتمالی دیگر می پردازیم.

اسهال:

اسهال بعداز جراحی معده، بسیار رایج است و دلیلش هم قطع شدن عصب واگ حین جراحی برای برداشتن تومور یا غدد لنفاوی است.عصب واگ حرکات دودی سیستم گوارشی وترشح شیره معده را کنترل می کند. قطع این عصب برای بعضی افراد، بروز ناگهانی اسهال را در پی خواهد داشت.  ممکن است بارها در روز و یا چند روز در هفته، مدفوعتان آبکی باشد. درمانش مشکل است، اما مصرف قرص های ضد اسهال اغلب موثر است.

مشکلات پس از جراحی معده

استفراغ صبحگاهی:

بعد از برداشتن قسمتی از معده، استفراغ صبحگاهی امری شایع است.صفرا و شیره معده که شبانه در اثنی عشر ترشح می شوند به باقی معده بر می گردند. این اتفاق موجب احساس پری و حالت تهوع می شود. بالا آوردن مایع اضافی ناراحتی را تسکین می دهد. مصرف ناشتای قرص های معده تهوع صبحگاهی را کاهش می دهد. ضمنا داروهایی که موجب تخلیه سریع معده می شوند مانند متوکلوپرامید  در حل مشکل موثرند.

باید توجه داشت که دارو تنها عوارض سندروم را کاهش می دهد ولی آن را به طور کلی درمان نمی کند. اگر عوارضتان شدید است با جراحتان مشورت کنید. در موارد بسیار نادر یک جراحی بازسازی، استفراغ صفراوی رابهتر می کند.

سوء هاضمه و نفخ:

نفخ و درد از مشکلات بعد از جراحی هستند که ممکن است به طور دوره ای درگیرش شوید. عرق نعنا نفخ را بر طرف کرده، درد را کاهش می دهد.

نوشیدنی های گازدار، الکل و غذاهای خیلی تند و مرکبات موجب سوء هاضمه می شوند.

دریافت مواد مغذی در رژیم غذایی

بعد از جراحی معده شما ممکن است به دلیل مشکلات فیزیکی، در خوردن غذاهای مناسب مشکل داشته باشید. در دوره ای به سختی می توانید وزن خود را یکسان نگه دارید. اگر کاهش وزنتان ادامه داشت، مشاوره با یک متخصص تغذیه بسیار سودمند است. متخصص تغذیه به شما کمک خواهد کرد وزنتان رافزایش دهید و کالری مناسب دریافت کنید بی آنکه مشکل گوارشی داشته باشید. بعد از جراحی معده باید کلسیم، ویتامین D و آهن بیشتری دریافت کنید. اگر تمام معده تان را برداشته اند، تنها از طریق تزریق می توانید ویتامین B12 را جذب کنید. این ویتامین برای تولید گلبولهای قرمز وعملکرد صحیح سیستم عصبی لازم است.

اگر قسمتی ازمعده تان برداشته شده، پزشکتان باید مرتب میزان گلبولهای قرمز و مقدارآهن و ویتامین B12  را در خونتان چک کند. می توانید آهن، ویتامین D و کلسیم مورد نیازتان را از طریق خوردن موادغذایی خاصی تامین کنید.

اگر قسمتی یا تمام معده تان برداشته شده با مصرف بیشتر غذاهای حاوی کلسیم، آهن و ویتامین D مقدار این ویتامین را در بدنتان افزایش دهید.  کلسیم در شیر، پنیر، نان و کلم، تخم مرغ و ماهی های چرب مانند ساردین یافت می شود. ویتامین D از افزودنی های گیاهی است و در کره، تخم مرغ، ماهی های چرب مثل ساردین، شاه ماهی و سالمون وجود دارد.

از غذاهای حاوی آهن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– گوشت قرمز

– جگر

– ماهی

– سویا

– نان سبوس دار

– زرده تحم مرغ

– سبزیجات دارای برگ پهن

– میوه های خشک

آهن موجود در گوشت قرمز، به راحتی جذب می شود. اگر گیاهخوار هستید، شاید لازم باشد قرص آهن بخورید. ویتامین C به جذب آهن غذا کمک می کند. بنابراین مصرف پرتقال و آب پرتقال یا قرص ویتامین C همراه با غذاهای غنی از آهن توصیه می شود.

سبزیجات پهن برگ و تیره و جگر، اسیدفولیک هم دارند که ماده ای دیگر برای سلامت گلبولهای قرمز است.

 

 

 

ارسال شده در مقالات توسط baran