جستجوی پزشکان

نقش ژنتیک در سرطان سینه

نقش ژنتیک در سرطان سینه
شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴

نقش ژنتیک در سرطان سینه

سرطان سینه یکی از سرطان های شایع در میان زنان است که امروزه باعث نگرانی بسیاری از افراد شده و سعی در پیشگیری از آن دارند.

سرطان سینه همانطور که قبلا گفته شده، علائم مشخصی دارد که اگر به موقع تشخیص داه شود قابل درمان است. افرادی که به سرطان دچار می شوند بسیار می پرسند که علت آن چه بوده. به راستی چه عواملی در ایجاد آن نقش دارند؟

طی یافته ها می دانیم برخی عوامل مثل لمس و یا ضربه و کبود شدن باعث ایجاد سرطان نمی شوند ولی مشخص شده افزایش سن، باردار نشدن و شیر ندادن یا سن بالا باردار شدن، رادیو تراپی قفسه سینه در زیر ۳۰ سال، دیر یائسه شدن، هورمون درمانی به مدت طولانی و چاقی، رعایت نکردن رژیم غذایی، ورزش نکردن و مصرف الکل   شانس ابتلا به سرطانرا بالا می برد. یکی دیگر از عوامل که در ایجاد سرطان می تواند نقش مهمی داشته باشد سابقه خانوادگی و اختلالات ژنتیکی است.

تحقیقات نشان داده افرادی که در خانواده شان به خصوص در افراد نزدیک مثل مادر، مادر بزرگ، خواهر و .. سرطان سینه به مخصوصا در هر دو سینه وجود داشته، بیشتر در معرض ابتلا هستند وطبق گفته محققان حدود ۱۰% سرطانهای سینه ژنتیکی می باشد که آمار مهمی می باشد.

نقش ژنتیک در سرطان سینه

طی مطالعات دقیق تر دو ژن که بیشتر در ایجاد این سرطان نقش دارند نیز مشخص شد که به آنها ژن BRCA1 و BRCA2 می گویند. تغییر در این دو ژن می تواند ریسک ابتلا را بالا ببرد.به همین دلیل با انجام آزمایشات ژنتیکی می توان به افراد گفت که آیا ریسک در آنها وجود دارد یا خیر تا تدابیر لازم را در پیش گیرند.

فردی که ناقل این ژن های معیوب و جهش یافته باشد می تواند آن را به فرزندش نیز انتقال دهد که میزان ابتلا این فرزندان ۵۰% بیشتر است. به همین دلیل بسیار لازم و ضروری است افراد پر ریسک تست ژنتیک را انجام دهند. زیرا طبق آمارها در ایران سالیانه حدود۱۱۰۰۰ زن به سرطان سینه مبتلا می شوند که در اکثر افراد البته بعد از ۵۰ سالگی بروز می کند.

بعد از انجام آزمایش خون برای بررسی های ژنیکی حدود یک هفته بعد نتیجه تست آماده می شود که اگر منفی بود یعنی میزان ریسک فرد مانند سایر افراد جامعه است و اگر مثبت بود یعنی فرد بیشتر از سایرین در معرض خطر است.

برای این افراد توصیه می شود از سن ۲۵ سالگی به بعد دائما سینه های خود را برای بررسی وجود توده معاینه کنند و از ۳۰-۳۵ سالگی حداقل سالی یک بار ماموگرافی انجام دهند. همچنین در برخی موارد به افراد داروهایی مثل تاموکسفین و رالوکسفین تجویز می شود تا میزان ریسک ابتلا را کاهش دهند.

البته همیشه وجود این این ژنها به معنای قطعی ابتلا افراد نمی باشد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم. مدیریت وب سایت کلینیک تشخیص سرطان باران

 

 

ارسال شده در مقالات توسط baran | Tags: