جستجوی پزشکان

پیشگیری از سرطان رحم

پیشگیری از سرطان رحم
چهارشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۵

پیشگیری از سرطان دهانه رحم با تست پاپ اسمیر

یکی از شایع ترین سرطان ها در میان بانوان سرطان دهانه رحم می باشد. این سرطان در کشورهای پیشرفته کمتر به چشم می خورد به دلیل تست های تشخیصی به موقعی که انجام می شود. این تست ها که به تست های غربالگری معروف می باشند توانسته به میزان زیادی از مرگ میر ناشی از این سرطان بکاهد.و میتوان پیشگیری از سرطان رحم را انجام داد.
به دلیل اینکه این سرطان در اوایل هیچ علامتی ندارد و پیشروی آرامی دارد فرد متوجه آن نمی شود و زمانی متوجه می شود که سرطان پیشرفت کرده و حتی ممکن است متاستاز داده باشد به اندامهای دیگر بدن. به همین دلیل به زنان توصیه می شود تست پاپ اسمیر را که از جمله تست های غربالگری می باشد را انجام دهند.
تست پاپ اسمیر تست ساده ای است که در حین معاینه لگن قابل انجام است و طی آن سلولها و تغییرات سلولی دهانه رحم بررسی می شود.
در طی این تست پزشک به وسیله اسپکولوم واژن و دهانه رحم را باز می کند و با استفاده از برسی مخصوص به نام اسپیچولا از پرزهای دهانه رحم نمونه بر می دارد و به آزمایشگاه ارسال می کند تا مورد بررسی قرار گیرد.

پیشگیری از سرطان رحم
تست پاپ اسمیر جهت پیشگیری از سرطان رحم را چه کسانی باید انجام دهند؟

  • – همه خانمهایی که از نظر جنسی فعال هستند و سنشان بالای ۲۱ سال است باید حداقل یک باردر سال این تست را نجام دهند.
  • – افرادی که در خانواده شان سابقه سرطان دهانه رحم دارند باید مرتبا مورد چکاپ قرار گیرند.
  • – افرادی جز دسته پرخطر قرار دارند.

افراد پر خطر کسانی هستند که چندین شریک جنسی دارند، زنانی که به زگیل تناسلی و بیماریهای مقاربتی مبتلا هستند،خانمهای مبتلا به ایدز، زنان سیگاری و …
اگر فردی جز این موارد نبود و طی سه سال متوالی جواب تست پاپ اسمیرش منفی بود این فرد جزء افراد کم خطر است و افراد کم خطر می توانند فواصل انجام این تست ر افزایش دهند.

با تشکر، مدیریت وب سایت کلینیک تشخیص و درمان سرطان باران

ارسال شده در تشخیص سرطان توسط baran