جستجوی پزشکان

کلینیک تشخیص سرطان

کلینیک تشخیص سرطان

واحد ساختاری اعضای بدن سلول می باشد  که مانند کیسه ایست که پروتئین ها، سیدهای چرب و انواع قندها و بالاخره ماده حیاتی یعنی DNA رادر خود جای داده است. سلول ها توانایی رشد و تکثیر و همانند سازی را دارند. زمان رشد و تقسیم سلولی را ساختار ژنتیکی هر سلول تعیین می کند. به طور معمول فرآیند رشد سلولی و جایگزینی سلولهای جوان طی یک برنامه منظم اتفاق می افتد و طبق این برنامه پیش می رود که اگر این نظم بهم بریزد می تواند منجر به مشکلات بعدی شود.

سرطان بیماریی است که در اثر همین نامنظم شدن تقسیم سلولی اتفاق می افتد که طی آن سلول این نظم را از دست می دهد و منجر به تسخیر و تخریب و فاسد شدن بافت های سالم می شود. در نتیجه آن تمام سلولهای سرطانی بافتها تخریب می شوند و منجر به ایجاد توده سرطانی می شوند. اگراین تومور به بافتهای زیرین و بافتهای دیگر نرسد می گویند تومور خوش خیم است ولی تومور به هر دلیل ممکن است به سایر بافتها برسد و یا از طریق خون در بدن پخش شود که به آن تومور بدخیم می گویند و نگران کننده است.

تشخیص سرطان

طبق آمار تا سال ۲۰۰۰ میلادی سالانه بیش از ۱۰ میلیون نفر در جهان به سرطان مبتلا شدند که از این تعداد ۶ میلیون نفر مرده اند سرطان دومین عامل مرگ و میر در کشورهای  پیشرفته و سومین عامل مرگ و میر در کشورهای جهان سوم.

بیش از ۱۰۰ نوع سرطان شناسایی شده است که این سرطان ها در هر قسمتی ازبدن می توانند ظاهرشوند. از انواع سرطان های شایع  کشنده در جهان می توان به سرطان ریه، سینه، معده، روده و کبد و مری اشاره کرد.

۵ سرطان شایع و کشنده در نان نیزشامل:

– سرطان سینه

– سرطان ریه

– معده

– روده

– رحم

می باشد.

نکته بسیار مهم در تمامی سرطان ها مصرف دخانیات و الکل می باشد وتنها عامل پیشگیری قطعی  از سرطان در جهان می باشد.

تحقیقات دیگری نشان داده حدود یک پنجم سرطانهای جهان با عفونت های مزمن در ارتباطند مثلا ویروسی به نام پاپیلومای انسانی یا همان HPV می تواند عامل مهمی در ایجاد سرطان رحم باشد و ویروس هپاتیت B عامل ایجاد سرطان کبد باشد.

یک سوم سرطان ها با تشخیص به موقع در مراحل اولیه و درمان کافی، قابل درمان می باشد.

به وسيله عدم مصرف دخانيات و داشتن تغذيه سالم، انجام فعاليت بدني و پيشگيري از عفونت هايي كه ممكن است منجر به سرطان شوند، ۴۰% سرطان ها قابل پيشگيري هستند.

شیمی درمانی

سلولهای بدخیم زمانی ایجاد می شوند که :

– برخي از سلولها به طور غيرقابل كنترل شروع به تكثير كنند.

– بخش هايي كه به طور طبيعي عهده دار دفاع از بدن هستند مانند سيستم ايمني بدن قادر به پيشگيري از تقسيم بي رويه سلولي نباشند

– تعدادي از سلولهاي غيرطبيعي از نظر اندازه بزرگ و بزرگ تر شوند.

سرطان ها به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

۱-كارسينوم: شامل سرطان سلولهايی است كه سازنده پوست (مثل سرطان پوست) يا پوشاننده لايه داخلي اعضا (مثل سرطان ريه) و يا سازنده غدد (مثل سرطان پستان) هستند.

۲- ساركوم: اين دسته شامل سرطانهايی است كه از بافت همبند مثل غضروف، استخوان وماهيچه منشاء مي گيرند

۳- لوسمي و لنفوم ها: شامل سرطان هایی است كه از سلول های تشكيل دهنده خون و سلولهای ايمنی منشا می گيرند.

هریک از انواع سرطان های نام برده شده دارای یک سری علائم مربوط به خود هستند که در صورت مشاهده آنها نیاز است تا فرد به پزشک کراجعه کند.

تشخیص سرطان به روشهای گوناگونی انجام می شوند و برای تشخیص آن بهتر است تا تمامی تجهیزات  و وسایل مورد نیاز و آزمایشگاهها در یک مکان قرار بگیرند تا تشخیص هرچه سریع تر صورت بگیرد. این مورد نیامند مکانی جامع می باشد این مکان می تواند یک کلینیک جامع باشد.

درمان سرطان

کلینیک باران اولین مرکز تخصصی و فوق تخصصی خصوصی  کانسر در ایران می باشد که شامل تمامی بخشهای رادیوتراپی، تصویر برداری، گوارش و پاتولوژی و داروخانه، فیزیوتراپی، جراحی و روانپزشکی می باشد. و قصد دارد تا بهترین خدمات در خدمت مراجعان باشد تا هرچه بیشتر و سریع تر بتواند به تشخیص انواع سرطان ها بپردازد.

شرکت پرتو تابش باران با تملیک زمین مناسب در منطقه فلکه دوم  صادقیه ؛ خیابان پرویز ، روبروی درب ورودی پارکینگ طبقاتی، پلاک ۱۵ به وسعت ۳۴۸ متر مربع ؛ اقدام به ساخت و راه اندازی کلینیک فوق تخصصی کانسر به نام ” انستیتو باران ” نموده است. این کلینیک در یازده طبقه شامل کلیه بخش های تخصصی و فوق تخصصی مرتبط با درمان بیماران مبتلا به کانسر از جمله بخش های رادیوتراپی و آنکولوژی، تصویربرداری، گوارش، جراحی، بستری، فیزیوتراپی، آزمایشگاه، پاتولوژی و داروخانه می باشد.

این شرکت با بهره گیری از پتانسیل علمی بیش از ۱۰ نفر از متخصصین رشته آنکولوژی و اساتید بنام این حیطه کاری و جذب افراد با تجربه و دارای رزومه ای غنی مرتبط با رشته خودشان سعی در بالابردن هرچه بیشتر پتانسیل علمی مرکز درمان آنکولوژی باران دارد. لازم بذکر است از اساتید و دانشجویان عزیز جهت انجام پروزه های تحقیقاتی دعوت به همکاری کرده و در نهایت پیشبرد هرچه بهتر درمان سرطان در کشور آرزوی ماست.

 روش های تشخیص سرطان

پیش از ابتلا به سرطان نیاز به غربالگری بیماری خواهید داشت .
غربالگري به معنای تشخيص زودرس سرطان در افراد بي علامت است كه حيات بيمار را تضمين مي كند.
یکی از مهم ترین اقدامات در این زمینه غربالگری سرطان است که می تواند به تشخیص سرطان و سپس اقدامات لازم برای درمان آن کمک نماید .
غربالگري سرطان براي افراد زیر توصیه می شود:
‌الف) عموم مردم:
تمامی افراد می توانند غربالگری سرطان را انجام دهند ، این غربالگری سرطان پستان، سرطان روده بزرگ، سرطان دهانه رحم، سرطان پروستات را شامل می شود
ب) گروه هاي با احتمال بالاي ابتلا به سرطان : سرطان هاي تحت غربالگري عبارتند از: سرطان ريه، سرطان كبد در هپاتيت B و C مزمن، سرطان معده، سرطان بيضه.
غربالگري سرطان شامل يك معاينه پزشكي و يك يا تعدادي از اقدامات زير است که به عنوان روش های تشخیص سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.

‌آزمايش خون
یکی از شایع ترین روش ها برای تشخیص سرطان ، شناخت بیماری از طریق آزمایش خون می باشد ، بعضي از سرطان ها با آزمايش خوني كه تومور ماركر ناميده مي شود، تشخيص داده می شوند و بعضي از تومور ماركرها براي تشخيص پيشرفت بيماري بعد از درمان نيز به كار مي روند. تومور ماركرها در سرطان هاي زير مفيد هستند: سرطان هاي روده بزرگ، كبد، پستان، تومورهاي بيضه، پروستات ، تيروئيد و ريه

‌راديوگرافي از قفسه سينه (CXR)
تصویربرداری یکی از روش های دیگر است که می تواند برای سرطان ریه و یا سرطان هایی منتشر شده از جايي ديگر به ريه بيمار کاربرد دارد.

ماموگرافي
این روش که برای تشخیص سرطان پستان مورد استفاده قرار می گیرد می تواند از بروز وشیوع آن در سینه جلوگیری نماید ، توصيه مي شود زنان بالاي ۴۰ سال براي غربالگري سرطان پستان با ماموگرافي بررسي شوند و در مورد تكنيك معاينه پستان توسط خودشان آموزش داده شوند.

سونوگرافي
سونوگرافی که به عنوان یکی از روش های تشخیص بیماری در زنان و مردان مورد استفاده قرار می گیرد ، بسیاری از بدخیمی های شکم و حفره لگني مثل تومور پانكراس و سرطان تخمدان و همچنين براي بررسي سرطان هايي كه در كبد قرار گرفته اند، است.

‌نمونه برداري
نمونه برداری که یک جراحی کوچک است ، با بی حسی موضعی و کاملا سرپایی انجام می شود. نمونه برداري در افرادي كه يك توده يا تورم بزرگ شونده و يا يك ضايعه پوستي دارند كه مشخصاتش تغيير مي كند به كار مي رود.

‌آندوسكوپي
آندوسکوپی که با ورود به بدن امکان مشاهده درون ان را مهیا می کند می تواند در تشخیص بیماری های درون روده بزرگ، بيني، ناي، ريه ها بکار گرفته شود و ضايعات سرطاني را شناسایی نماید .
آندوسکوپی یک روش مفيد براي پي گيري تومور بعد از درمان است.

Call Now Button